Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku
W piątek (12.01) minister sprawiedliwości - Prokurator Generalny Adam Bodnar, w czasie spotkania z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim, wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".
Zastosowano bowiem przepis ustawy, który już nie obowiązywał" - napisało MS.
Jak podkreślono "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r. Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".
W komunikacie MS sprecyzowano jednocześnie, że prokurator Dariusz Barski dalej pozostaje prokuratorem, z tym, że jest prokuratorem w stanie spoczynku, z pełnymi uprawnieniami, w tym odpowiednim, zgodnym z obowiązującym przepisami uposażeniem.
Wszelkie decyzje władcze, jakie zostały podjęte przez prokuratora Barskiego od 18 marca 2022 r. do 11 stycznia 2024 r. pozostają w mocy w tym zakresie, w jakim prok. Barski działał na podstawie upoważnienia i w imieniu Prokuratura Generalnego. Natomiast w przypadku samodzielnych rozstrzygnięć podejmowanych przez Prokuratora Krajowego wszelkie kwestie w tym zakresie będą przedmiotem szczegółowej analizy i w zależności od jej wyników będą podejmowane dalsze decyzje" - przekazał również resort sprawiedliwości.
Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Generalnego
Tego samego dnia, czyli w piątek, premier Donald Tusk powierzył obowiązki Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego prokuratorowi Prokuratury Krajowej Jackowi Bilewiczowi.
W odpowiedzi Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że Prokuratorem Krajowym pozostaje prokurator Dariusz Barski, a „pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z dnia 12 stycznia 2024 r., w którym wskazuje on, że jego zdaniem Prokurator Krajowy pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku począwszy od jego przeniesienia w stan spoczynku w trybie określonym w nieobowiązującej ustawie z dnia 9 października 2009 roku, nowelizującej poprzednią ustawę o prokuraturze, nie wywołuje żadnych skutków prawnych”.
Prokurator Jacek Bilewicz urodził się w 1970 r. W 1994 r. ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Rzeszowie. Dwa lata później zdał egzamin prokuratorski. Był asesorem w Dziale Śledczym Prokuratury Rejonowej w Opolu. W 1998 r. został delegowany do Wydziału V Śledczego Prokuratury Okręgowej w Opolu, a następnie do Wydziału VI ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Opolu. W 2001 r. został powołany na stanowisko służbowe prokuratora Prokuratury Okręgowej w Opolu. Od marca 2003 r. do października 2006 r. był na delegacji do Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.
Od 2006 r. Jacek Bilewicz był prokuratorem Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu, w marcu 2008 roku został delegowany do Prokuratury Krajowej, a w kwietniu został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Generalnej. W 2016 r. został oddelegowany do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie. W piątek na wniosek Dariusza Barskiego, jako Prokuratora Krajowego, został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej.
Prokurator Bilewicz jest członkiem zarządu stowarzyszenia „Lex Super Omnia”