Baltic Pipe: Kiedy otwarcie?
Symboliczne otwarcie Baltic Pipe zaplanowano na wtorek 27 września na godzinę 11. Jednak gaz z Norwegii popłynie dopiero w sobotę.
Baltic Pipe: Kiedy pełna przepustowość?
Do końca 2022 roku będzie nim można przesłać ok. 800 mln metrów sześciennych gazu. Możliwości Baltic Pipe będą pełne dopiero w przyszłym roku.
Czytaj także: Wznowiono budowę Baltic Pipe. Jeszcze w tym roku do Polski popłynie gaz z szelfu norweskiego
Baltic Pipe: Ile kosztowała inwestycja?
System przesyłowy Baltic Pipe kosztował co najmniej 1,6 mld euro, które wyłożyli inwestorzy - polski operator przesyłowy gazu Gaz-System i jego duński odpowiednik Energinet. Projekt dostał m.in. ponad 250 mln euro dofinansowania z Unii Europejskiej.
Baltic Pipe: PGNiG
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie na razie jedynym użytkownikiem uruchamianego 1 października systemu Baltic Pipe. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mln m sześc. rocznie.
Baltic Pipe: 30 lat temu
Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 r.
Baltic Pipe: Ile kilometrów?
Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Bałtyk, a jego ostatnią częścią jest lądowa odnoga na terytorium Polski.
Baltic Pipe: Problemy z gazem
Specjaliści podkreślają, że gazociąg z Norwegii nie rozwiąże wszystkich naszych problemów z gazem, bo potrzebujemy go ponad dwa razy więcej niż jesteśmy w stanie ściągnąć ze Skandynawii.