badanie techniczne samochodu

i

Autor: Pixabay Badanie techniczne pojazdu już wkrótce będzie wyglądało inaczej. A to za sprawą zmian, nad którymi pracuje resort infrastruktury

Badanie techniczne pojazdu od przyszłego roku będzie wyglądało inaczej! Zdjęcia i nowa opłata to tylko część zmian

2021-03-29 16:33

Badanie techniczne pojazdu już wkrótce będzie wyglądało inaczej. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianą przepisów Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z proponowanymi zmianami, podczas badania technicznego diagnosta wykona zdjęcia pojazdu, a osoby, które nie zrobią badania technicznego w terminie, zapłacą podwójną stawkę. To tylko niektóre zmiany. W projekcie czytamy, że miałyby one wejść w życie od 1.01.2022 r. Sprawdź, jak będzie wyglądało badanie techniczne pojazdu!

Spis treści

  1. Badanie techniczne pojazdu od 2022 r. na nowych zasadach. Co się zmieni?
  2. Zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Kiedy?
  3. Zmiany w badaniach technicznych. Po co?

Badanie techniczne pojazdu od 2022 r. na nowych zasadach. Co się zmieni?

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jeśli ten zostanie przegłosowany i wejdzie w życie, od nowego roku badanie techniczne pojazdu będzie wyglądało inaczej. Oto najważniejsze proponowane zmiany:

  • Podczas badania technicznego diagnosta wykona zdjęcia pojazdu.

Jak czytamy w projekcie ustawy, „dokumentacja fotograficzna zawiera wyraźne zdjęcia przedstawiające całą bryłę pojazdu z dwóch przekątnych z przodu i z tyłu, wskazanie drogomierza oraz informacje dotyczące daty i godziny jej wykonania. Numer dokumentacji fotograficznej jest identyczny z numerem z rejestru badań technicznych pojazdów”.

Stacja będzie miała obowiązek przechowywania zdjęć przez 5 lat.

  • Jeżeli wykonamy badanie przed wyznaczonym terminem, dni do planowego badania pojazdu nie przepadają.

„W przypadku przeprowadzenia okresowego badania technicznego nie wcześniej niż 30 dni przed wyznaczoną datą tego badania, termin następnego okresowego badania technicznego ustala się, licząc od wyznaczonej daty tego badania” – czytamy w projekcie ustawy.

  • Jeżeli właściciel pojazdu uzna, że badanie techniczne zostało przeprowadzone z naruszeniem przepisów prawa, może wystąpić do Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego o ponowny przegląd pojazdu.

Właściciel pojazdu musi takie zgłoszenie przekazać „w terminie 2 dni roboczych od dnia przeprowadzenia tego badania”. Jak czytamy w projekcie, „ponowne badanie techniczne jest przeprowadzane na stacji kontroli pojazdów, na której zostało przeprowadzone badanie techniczne, do którego istnieje uzasadnione przypuszczenie, że zostało przeprowadzone z naruszeniem przepisów prawa”. Ponowne badanie techniczne pojazdu wykonywane jest w obecności pracownika Transportowego Dozoru Technicznego.

  • Spóźnialscy zapłacą za badanie techniczne dwa razy tyle

Aby nie ponosić dodatkowych kosztów badania technicznego, czas na spóźnienie to 30 dni. Zgodnie z projektem ustawy, po upływie tego terminu, niezależnie od opłaty za badanie techniczne, poniesiemy dodatkowe koszty „w wysokości odpowiadającej 100% wysokości opłaty za przeprowadzenie badania technicznego”.

Zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Kiedy?

Zgodnie z projektem ustawy, proponowane zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Zmiany w badaniach technicznych. Po co?

Od 3 kwietnia 2014 r. obowiązuje unijna dyrektywa w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep. Jak zapowiada MI, proponowane miany mają na celu jej poprawne wdrożenie w Polsce.

MI chce w tym celu wprowadzić „rozwiązania przewidujące stworzenie spójnego systemu nadzoru nad badaniami technicznymi pojazdów oraz działalnością stacji kontroli pojazdów, mającego zapewnić wysoki poziom badań technicznych i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak również umożliwiać sprawne reagowanie, eliminowanie i zapobieganie nieprawidłowościom związanym z przeprowadzaniem badań technicznych i prowadzeniem działalności w tym zakresie” – czytamy w projekcie ustawy.

Projekt ustawy dostępny TUTAJ.

Ukradli samochód. Wszystko nagrała kamera