Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie, a rok 2024 zapisał się w historii jako najcieplejszy w dziejach. Jak wynika z raportu "European State of Climate 2024" (ESOTC), opublikowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i unijny program satelitarny Copernicus, kontynent zmagał się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, które dotknęły setki tysięcy osób i pochłonęły setki ofiar.
To był najcieplejszy rok w historii Europy. Ekstremalne kontrasty pogodowe
Jak czytamy w raporcie ESOTC, że rok 2024 charakteryzował się ogromnymi kontrastami klimatycznymi pomiędzy wschodnią i zachodnią Europą. Podczas gdy zachodnia część kontynentu doświadczyła jednych z najbardziej deszczowych miesięcy od 1950 roku, południowa i wschodnia Europa zmagały się z ekstremalnymi upałami i suszami.
Burze, opady i powodzie
Silne burze i powodzie na terenach zachodniej Europy były poważnym zagrożeniem. Z raportu wynika, że prawie jedna trzecia europejskich rzek przekroczyła "wysoki", a 12 proc. "poważny" próg powodziowy. We wrześniu sztorm Boris spowodował katastrofalne powodzie w Polsce, Austrii, Czechach, części Niemiec, Rumunii, Włoszech, na Węgrzech i Słowacji. Dodatkowo, pod koniec października ekstremalne opady uderzyły w Hiszpanię. W wyniku powodzi ucierpiało ok. 413 tys. mieszkańców Europy, a 335 straciło życie.
Upały, susze i pożary
Południowa i wschodnia Europa z kolei borykały się latem z ekstremalnymi upałami i suszami. Liczba dni z "silnym", "bardzo silnym" i "ekstremalnym stresem cieplnym" była drugą najwyższą w historii Europy. 60 proc. kontynentu odnotowało więcej upalnych dni, niż wynosiła dotychczasowa średnia. W południowo-wschodniej Europie najgorętszym miesiącem był lipiec, gdy fala ekstremalnych upałów trwała nieprzerwanie przez niemal dwa tygodnie.
Dodatkowo, we wrześniu w ciągu tylko jednego tygodnia w Portugalii pożary strawiły ok. 110 tys. ha lasów. Szacuje się, że z powodu ubiegłorocznych pożarów ucierpiało ok. 42 tys. Europejczyków.
Topnienie lodowców i wzrost temperatury mórz
We wszystkich regionach kontynentu odnotowano utratę lodu, a Europa doświadczyła najmniejszej liczby mroźnych dni w historii. Lodowce w Skandynawii i na półwyspie Svalbard odnotowały najwyższe w historii wskaźniki utraty masy. Temperatura mórz była najwyższa w historii kontynentu i wyniosła średnio 0,7 st. C powyżej średniej, a dla Morza Śródziemnego nawet 1,2 st. C. powyżej średniej.
Europa próbuje się bronić, jednak przyszłość może być tylko trudniejsza
W zeszłym roku ze źródeł odnawialnych uzyskano rekordowe 45 proc. energii elektrycznej w UE, a liczba państw, które zaczęły odchodzić od paliw kopalnych na rzecz alternatywnych źródeł energii, podwoiła się w porównaniu do 2019 r. Inicjatywy klimatyczne są też podejmowane w miastach. Badacze szacują, że globalne ocieplenie o 1,5 st. C może spowodować w Europie nawet 30 tys. dodatkowych zgonów rocznie z powodu ekstremalnych upałów.
Raport ESOTC to alarmujący sygnał, który pokazuje, że zmiany klimatyczne mają realny i coraz bardziej dotkliwy wpływ na Europę.
Oprac. Jakub Luberda, źródło: PAP.
Polecany artykuł: