Klimatyczne paski (climate stripes) to uproszczona wizualizacja, która przedstawia, jak zmienił się klimat Ziemi. Jej zadaniem jest przykucie uwagi szerokiej publiczności. - Nie wymaga osi, etykiet czy legendy - jej przekaz można zrozumieć na poziomie intuicyjnym - informuje IMGW.
Czytaj także: W Polsce cieplej niż na Kubie! IMGW wydało niemal najwyższe ostrzeżenia! [MAPA]
- Jak powstają klimatyczne paski?
Każdy pasek to kolejny rok, poczynając od 1850 w przypadku danych dla całego świata i 1901 w przypadku danych dla poszczególnych krajów. Niebieskie paski oznaczają lata ze średnią temperaturą poniżej a czerwone - powyżej średniej z lat 1971-2000. Paski białe oznaczają temperaturę w pobliżu średniej z tego okresu.Im ciemniejszy kolor paska, tym bardziej średnia temperatura w odpowiadającym mu roku odbiegała od temperatur typowych dla trzydziestolecia 1971-2000.
Sekwencje pasków pokazują, jak wygląda globalne ocieplenie. Chociaż kolejne lata bywają na przemian cieplejsze lub chłodniejsze, w miarę jak zbliżamy się do współczesności, pasków niebieskich robi się coraz mniej a czerwonych - coraz więcej. Widzimy, że prawdopodobieństwo występowania lat ciepłych, bardzo ciepłych lub rekordowo gorących rośnie - wyjaśnia IMGW.