Już niebawem rozpocznie się rok szkolny i pojawią się znaczące zmiany w szkołach ponadpodstawowych. Wszystko dlatego, że zawita tam nowy przedmiot - Historia i Teraźniejszość. Od chwili oficjalnej informacji Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o tym, że HiT na stałe zagości w polskich szkołach, zarówno opozycja, jak i spora część nauczycieli i ekspertów zauważyła sporo kontrowersji. Zwłaszcza wtedy, gdy dostępny był już program i książka do tego przedmiotu. Stwierdzono, że podręcznik do Historii i Teraźniejszości zawiera wiele elementów rasistowskich, nacjonalistycznych, ksenofobicznych, a przekazywane treści mogą nie nadawać się do pracy z młodzieżą. Teraz do bojkotu dołączyli rodzice.
Książka do przedmiotu Historia i Teraźniejszość oficjalnie w szkołach. Bojkotują ją rodzice
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia. Samo przeczytanie tej książki spowoduje przyswojenie i zapamiętanie części zjawisk oraz tendencji występujących w najnowszej historii Polski oraz świata. Tekst został wsparty prawie pół tysiącem świetnie dobranych ilustracji, w większości unikatowych, tworzących równoległą narrację i niosących także wielką porcję wiedzy - czytamy na stronie wydawnictwa.
Książka do HIT-u autorstwa historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego zawiera fragmenty, które mogą wzbudzać kontrowersje. Mowa tutaj chociażby o tym:
"Wśród najbardziej popularnych obecnie ideologii politycznych należy scharakteryzować socjalizm, liberalizm, feminizm, ideologię gender, współczesną chadecję, czyli chrześcijańską demokrację, której nie należy jednak utożsamiać z chadecją sprzed 40 lat i więcej". Po tej informacji autor przechodzi do omawiania komunizmu i nazizmu. W podręczniku znajdziemy również rozdział poświęcony polskim stratom na skutek II wojny. światowej. Tam autor wyraża swoją opinię słowami:
"dopiero teraz trwają w Polsce skomplikowane badania nad rozmiarami należytej rekompensaty za te straty, co spotyka się z gwałtownymi protestami polskojęzycznych mediów znajdujących się w rękach niemieckich właścicieli".
Wielu nauczycieli zapowiedziało, że nie będzie korzystać z tego podręcznika. Liczą na to, że będą mieli możliwość uczenia z innego źródła, które przygotowało Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.
Krytyczna ocena podręcznika pojawia się nie tylko u nauczycieli. Głos zabrali również uczniowie, a co ważniejsze - ich rodzice. Piszą do dyrektorów szkół wiadomość, w której podkreślają, że nie wyrażają zgody na to, aby ich dzieci uczyły się z książki profesora Wojciecha Roszkowskiego.
"Wzywamy Was do BOJKOTU podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego do przedmiotu HIT. (...) Dlatego, jeśli podzielacie nasze zdanie, a Wasze dziecko rozpoczyna w tym roku edukację w szkole ponadpodstawowej, zachęcamy do jak najszybszego poinformowania dyrekcji szkoły, że nie chcecie, aby dzieci uczyły się z tej książki." - czytamy w wiadomości na Facebooku fp Protest z Wykrzyknikiem.
Rodzice mają wysyłać maila lub wydrukowane podanie do dyrekcji szkoły. Wiadomość brzmi następująco:
"Uprzejmie informuję, że nie dokonam zakupu podręcznika do przedmiotu HIT wydawnictwa Biały Kruk autorstwa Wojciecha Roszkowskiego dla mojego dziecka i proszę o wzięcie tego pod uwagę przy tworzeniu wykazu podręczników na rok 2022/2023".
Ile tego typu podań wpłynęło do szkół? Tego nie udało nam się niestety ustalić. Jednak w wielu placówkach w Polsce HiT został wprowadzony, ale bez podręcznika.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!