13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Ogłoszony stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie. Wprowadzenie stanu wojennego wywołało falę strajków i demonstracji na terenie całego kraju. Do najgłośniejszych z nich należały: krwawo stłumiony strajk w Kopalni Wujek, strajk w Stoczni Gdańskiej, czy w Hucie im. Lenina. Do pacyfikacji protestów zaangażowano liczne oddziały SB i MO, na ulicach pojawiło się ZOMO.
Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego pojawiło się wiele ograniczeń życia codziennego dla Polaków. Wprowadzono godzinę policyjną, zaostrzono reglamentację żywności. Kontrolowany przez reżim przekaz radiowy oraz telewizyjny, oraz propaganda stały się codziennością. Stan wojenny zawieszono po roku, a ostatecznie zniesiono dopiero 22 lipca 1983 r.
Aby uczcić pamięć o wszystkich ofiarach stanu wojennego IPN zaprasza do kampanii społecznej mającej na celu okazanie solidarności i wsparcia. Kampania nazywa się „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Osoby, które chcę dołączyć do inicjatywy mogą to zrobić poprzez zapalenie dziś (13 grudnia) o godzinie 19.30 w oknie świecy i w ten sposób wyrażenie solidarności z ofiarami stanu wojennego. Informacje o wydarzeniach związanych z obchodami organizowanymi przez IPN znajdziecie TUTAJ.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł: