polska flaga

i

Autor: Pixabay.com

2 maja. Co to za dzień? Jakie święto wtedy obchodzimy?

2022-05-02 7:31

Czy 2 maja to również święto? Tak! Choć nie dostajemy tego dnia wolnego w pracy, to jednak jest to oficjalne święto, wprowadzone w naszym kraju mocą ustawy. Co świętujemy 2 maja? Jaka jest historia tego święta? O tym możesz przeczytać w naszym artykule.

2 maja - co to za dzień?

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Należy pamiętać, że nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze wówczas urlopy by przedłużyć sobie majowy wypoczynek (1 i 3 maja to dni urzędowo wolne od pracy).

Jaka jest historia tego święta? W październiku 2003 r., poseł Edward Płonka przekazał do laski marszałkowskiej projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP który ustanawiał m.in. Dzień Flagi - jego pomysłodawcą był dziennikarz Andrzej Zaporowski.

Dla rozszerzenia wiedzy i propagowania informacji o symbolach narodowych, w duchu patriotycznym, Platforma Obywatelska wnioskuje o uchwalenie dnia 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z proponowaną nowelizacją powołanej wyżej ustawy, Dzień Flagi obchodzony byłby bez patosu, ale w duchu patriotycznym, w przedeniu Święta 3 Maja - czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy.

Wybór 2 maja nie był przypadkowy. Tego dnia bowiem Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. 2 maja jest również Światowym Dniem Polonii.

Jak obchodzimy Dzień Flagi?

Podczas Dnia Flagi często organizowane są rozmaite manifestacje oraz akcje patriotyczne. W tym roku, planowana jest np. akcja "Biało-czerwona od morza aż po góry". 2 maja, na latarni morskiej w Świnoujściu, zawiśnie polska flaga o powierzchni 500 metrów kwadratowych. W tym samym czasie, podobna flaga znajdzie się na Forcie Spitzberg - to obiekt historyczny znajdujący na pograniczu Gór Bystrzyckich i Sowich.

Tego dnia powszechne jest noszenie kokardy narodowej - to symbol spopularyzowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który następnie przejęli Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko