Nauka

Zawody przyszłości. Sprawdź, jakie kierunki studiów warto wybrać

2023-07-26 19:20

Rynek pracy zmienia się, jednym z powodów jest dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Jedne zawody znikają, inne dopiero powstają. Jeśli chcecie wiedzieć jakie opcje zawodowe są najbardziej przyszłościowe, to zapraszamy do artykułu. Eksperci Personnel Service przygotowali zestawienie profesji, na które będzie zapotrzebowanie za 5, 10 oraz 15 lat.

Rewolucja na rynku pracy wywołana AI

To, co obecnie dzieje się na rynku pracy można śmiało porównać do rewolucji przemysłowej. Rozwój technologiczny niesie ze sobą zmiany na rynku pracy. Jakie studia wybrać, żeby dobrze zarabiać? Jest to pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podążać za trendami. Sztuczna inteligencja już teraz bardzo namieszała na rynku pracy. Odpowiedź na pytanie o to, jaką profesję warto wybrać, przygotowali eksperci Personnel Service.

Jakie zawody są przyszłościowe?

Głębokie zmiany, z którymi mamy do czynienia na świecie, będące pochodną m.in. pandemii COVID-19, wojny czy postępującej digitalizacji, odbijają się bezpośrednio na rynku pracy. Do 2028 roku wzrośnie zapotrzebowanie na pięć zawodów, które już teraz są znane i zyskują na popularności. Chodzi m.in. o specjalistów od energii odnawialnej, na których rosnący popyt wynika z poszukiwania zrównoważonych źródeł energii. Postępuje też digitalizacja, co sprawia, że bezpieczeństwo danych staje się kluczowe. To generuje zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Natomiast rozwój technologii związanych z danymi genetycznymi i biologicznymi będzie wymagał specjalistów od ich analizy i interpretacji, stąd na brak pracy nie będą narzekali inżynierowie bioinformatyki. Bezpośrednią konsekwencją pandemii jest coraz większy udział nauki zdalnej, co wygeneruje zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów ds. edukacji online. Natomiast, żeby sprostać wyzwaniom związanym ze współczesnym stylem życia, będziemy potrzebowali więcej specjalistów od zdrowia psychicznego, w tym psychologów i psychiatrów. Im dalej w las, tym bardziej zaawansowane specjalizacje i zawody. Na razie są one rozwijane, ale w perspektywie dekady zyskają na znaczeniu i zapotrzebowanie na pracowników w tych konkretnych profesjach będzie rosło. Rozwój będącej teraz na ustach wszystkich sztucznej inteligencji spowoduje, że w najbliższych latach zwiększy się popyt na specjalistów od sztucznej inteligencji, którzy będą odpowiedzialni za jej projektowanie, wdrażanie i zarządzanie nią. Na brak zajęć nie będą też narzekali specjaliści ds. edycji genów. Rozwój technologii edycji genów otworzy nowe możliwości w medycynie i innych dziedzinach nauki, umożliwiając precyzyjne modyfikacje DNA, które mają potencjał leczenia i zapobiegania wielu chorobom dziedzicznym oraz schorzeniom, które są uwarunkowane genetycznie. W perspektywie dekady jeszcze bardziej upowszechnią się kryptowaluty i technologia blockchain. To spowoduje, że niezbędni będą ekonomiści kryptowalut. Natomiast rozwój technologii produkcji żywności, takich jak mięso z hodowli komórkowej, stworzy nowe stanowiska pracy, takie jak technolog żywności. Nadal wyzwaniem pozostaną zmiany klimatu i rozwijać się będzie zrównoważony rozwój. Stąd wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od zmian klimatu, którzy będą dokonywali szczegółowych analiz.

Zawody przyszłości

Upływający czas będzie powodował, że istniejące wcześniej zawody będą się uszczegóławiały. I tak jak w perspektywie dekady pojawi się zapotrzebowanie na specjalistów od sztucznej inteligencji. Za 15 lat kwestie etyczne związane z AI staną się, zapewne na tyle skomplikowane i ważne, że zwiększy się popyt na specjalistów od etyki AI. Sztuczna inteligencja jest też zasilana ogromną ilością danych, stąd kuratorzy danych będą na wagę złota. W obszarze klimatu kluczowe będzie zrozumienie i zarządzanie skutkami zmian klimatycznych, stąd powstanie zapotrzebowanie na specjalistów ds. adaptacji klimatycznej. Zaraz po specjalistach ds. edycji genów przyjdzie czas inżynierów biomedycznych, którzy będą odpowiedzialni za projektowanie i wdrażanie terapii genowych, które mają potencjał, aby rewolucjonizować leczenie wielu chorób genetycznych. Ostatni obszar, na który warto zwrócić uwagę, jest związany z eksploracją kosmosu. Gdy zaczną powstawać bazy kosmiczne, inżynierowie terraformacji będą odgrywać kluczową rolę w opracowywaniu i adaptacji zaawansowanych technologii, zapewniających załogom kosmicznym odpowiednią ochronę oraz umożliwiających przystosowanie się do ekstremalnych warunków panujących w przestrzeni kosmicznej. Te modyfikacje mogą obejmować zaawansowane kombinezony kosmiczne, biologiczne ulepszenia dla astronautów, a także zoptymalizowane interfejsy umożliwiające efektywną komunikację i interakcję z zaawansowanymi systemami pokładowymi statków kosmicznych. Dzięki pracy specjalistów od modyfikacji, eksploracja kosmiczna będzie bardziej bezpieczna, efektywna i otworzy nowe perspektywy dla przyszłych misji w kosmos.