Podkom. Krzysztof Wrześniowski z zespołu prasowego CBZC wyjaśnił, że metoda działania sprawców polegała na wystawianiu fałszywych ogłoszeń sprzedaży m.in. elektronarzędzi, trampolin, domków dla dzieci i innych przedmiotów na popularnych platformach sprzedażowych.
"Kupujący, skuszeni atrakcyjnymi cenami oferowanych przedmiotów, wpłacali pieniądze na wskazane konta bankowe lub dokonywali płatności przy użyciu kodów BLIK. Po dokonaniu płatności, kontakt ze sprzedającymi urywał się, a zamówione przedmioty nigdy nie docierały do nabywców" - dodał.
W ten sposób pokrzywdzonych zostało co najmniej 300 osób. Podkom. Wrześniowski zaznaczył, że stosowana przez przestępców technika wyłudzeń sprawiła, że dochodzenie było wyjątkowo skomplikowane.
Zobacz też: Wielkanoc 2024. Spowiedź online przed świętami. Czy jest możliwa?
Funkcjonariusze CBZC zatrzymali na polecenie prokuratora 5 osób powiązanych z gangiem, w tym szefa grupy oraz jej kluczowych członków. Przeszukania w miejscach zamieszkania podejrzanych pozwoliły zabezpieczyć dowody, które potwierdziły ich udział w przestępczej działalności.
Zatrzymanym osobom zostało przedstawionych łącznie 119 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw internetowych. Na wniosek prokuratora, wobec wszystkich zatrzymanych osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Śledczy będą dążyć do ustalenia kolejnych pokrzywdzonych oraz osób zamieszanych w przestępczy proceder. Przewidywane są kolejne zatrzymania.