Już jakiś czas temu naukowcy stworzyli drona, który wyglądał jak ptak, jego stworzenie miało pomóc naukowcom w obserwowaniu innych ptaków. Najnowsze drony wojskowe Holenderskiej firmy Guard From Above, przybrały wygląd ptaka jako element kamuflażu. Warto się jednak zastanowić, czy takie drony to faktycznie dobry pomysł.
Dron wojskowy Evolution Eagle wygląda jak ptak
Najnowszy dron wojskowy firmy Guard From Above, nazwano Evolution Eagle. Nie bez powodu, bo ten bezzałogowy statek powietrzny dla większości obserwatorów wygląda jak szybujący ptak. Ten zdalnie sterowany stałopłat został specjalnie zaprojektowany na wzór orła. Dron ten naśladuje rozmiar, kształt, a nawet kolor i wzór piór swojego żywego odpowiednika. Nie naśladuje on ruchu skrzydeł ptaka. Wyposażony jest w dwa śmigła, które gdy dron znajduje się w powietrzu, są praktycznie niezauważalne. Dodatkowo Evolution Eagle może naśladować wzorce lotu orłów i szybować podobnie do nich. Co nie tylko powoduje, że staje się on na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od prawdziwego ptaka, ale również pozwala na oszczędzanie energii i pozwala na tymczasowe wyłączenie silników i bezszelestne szybowanie nad głowami obserwowanych celów. Nowy model drona posiada również komorę ładunkową, w której można umieścić urządzenia, takie jak kamera termowizyjna czy system przeciwdronowy. Evolution Eagle wyposażony jest w kamerę FPV, która umożliwia operatorom nawigację w czasie rzeczywistym. Ten niezwykły dron nie potrzebuje również specjalnych pasów startowych, bo jak zobaczyć możemy na nagraniu wideo poniżej, bez problemu startuje z ręki.
Czy ptaki atakują drony?
Warto również pamiętać, że drony często są atakowane przez ptaki. Drony atakują zwłaszcza ptaki terytorialne takie jak orły, chociaż częste są również ataki mew czy kruków. Inspirowanie się naturą w nowych technologiach jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, jednak należy się zastanowić czy tego typu drony wyglądające jak ptaki stosowane w wojsku nie spowodują wzmożonego odstrzału prawdziwych orłów (które często są objęte ochroną gatunkową) oraz innych ptaków drapieżnych w obawie przed szpiegowaniem lub atakiem.
Polecany artykuł: