Inżynierowie z z Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej połączyli starożytne metody składania papieru z nowoczesną nauką. Pragnęli oni stworzyć ,,miękkiego" robota, który z łatwością zgina się i skręca w labiryntach. W ten właśnie sposób powstała robotyczna dżdżownica. Urządzenia sterujące często zwiększają sztywność robota i zmniejszają jego elastyczność. By rozwiązać ten problem wbudowano układ kierowniczy bezpośrednio w korpus robota.
Zobacz też: Facebook i Instagram pod lupą Unii Europejskiej. Trwa dochodzenie w sprawie ochrony dzieci
W artykule opublikowanym 6 maja w czasopiśmie PNAS naukowcy opisują, w jaki sposób stworzyli robota z modułowych, cylindrycznych segmentów - takich, które mogą działać niezależnie lub łączyć się w dłuższą całość. To one zwiększają zdolność robota do poruszania się. Mogą zatem poruszać się do przodu i do tyłu, podnosić ładunki lub nawet łączyć się w dłuższe formacje.
„Koncepcja modułowych miękkich robotów może zapewnić wgląd w przyszłe miękkie roboty, które będą mogły rosnąć, naprawiać i opracowywać nowe funkcje” – piszą autorzy w swoim artykule.