Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Bing creator / Dall-E

Ciekawostki

Sztuczna inteligencja zużywa olbrzymie ilości prądu. Sprawdźcie, ile energii zużywamy na chatboty

2023-12-31 8:00

AI wykorzystywana jest nie tylko przez firmy, które korzystają z jej olbrzymich możliwości obliczeniowych i analitycznych, ale również przez internautów. Niewiele osób zdaje sobie sprawy, że korzystanie z chatbotów czy generatorów grafik z AI jest niezwykle kosztowne. Sprawdźcie, ile energii pochłaniają obecnie systemy sztucznej inteligencji. Czeka nas kryzys energetyczny wywołany rozwojem AI?

Spis treści

  1. Ile energii zużywa sztuczna inteligencja?
  2. Ile energii zużywa ChatGPT?

W ostatnim czasie obserwujemy bardzo szybki rozwój sztucznej inteligencji. Na zastosowanie programów lub usług opartych na sztucznej inteligencji decyduje się coraz więcej firm oraz prywatnych użytkowników internetu. Wraz z większym wykorzystaniem AI, rosną także koszty jej użytkowania. Firma Schneider Electric, która opublikowała raport, w którym obliczono, ile energii obecnie zużywa AI.

Ile energii zużywa sztuczna inteligencja?

W raporcie cytowanym przez serwis Techradar stwierdzono, iż systemy sztucznej inteligencji obecnie zużywają 4,3 GW mocy na całym świecie. Utrzymanie centr danych to Jest to olbrzymia wartość, która odpowiada rocznemu zużyciu energii w małym państwie. Dla porównania cała Polska w ciągu 2023 roku zużyła ok. 17 GW. Warto zauważyć, że wartość ta będzie rosła wprost proporcjonalnie do rozwoju sztucznej inteligencji w kolejnych latach. Analitycy sugerują, że roczna stopa wzrostu zapotrzebowania na energię dla AI może wynosić od 26 do 36 proc. Oznacza, że już w 2028 r. sztuczna inteligencja będzie zużywać od 13,5 do 20 GW. Jeszcze więcej energii będą potrzebowały centra danych, które według Schneider Electric na całym świecie mają zużywać w 2028 r. aż 90 GW energii.

Ile energii zużywa ChatGPT?

Jak przeczytać możemy na stronie pulsenergii.pl narzędzia oparte na sztucznej inteligencji takie jak ChatGPT zużywają nie tylko dużo energii ale również olbrzymie ilości wody:

System ChatGPT, działający na 10 tysiącach procesorów NVIDIA, zużywa aż 1287 megawatogodzin energii elektrycznej. Emisja CO2 związana z jego działaniem odpowiada rocznej emisji ponad 120 samochodów zasilanych benzyną.

(...)potężne centra danych, obsługujące systemy AI, generują dużo ciepła i wymagają skutecznego chłodzenia. Aby to osiągnąć, potrzebna jest woda, co wzbudza zaniepokojenie ekologów. Firma Microsoft ujawniła, że inwestycje w rozwój sztucznej inteligencji spowodowały wzrost zużycia wody o 34% w latach 2021-2022. Szkolenie ChatGPT-3 samo w sobie pochłonęło aż 700 tysięcy litrów wody. Szacuje się, że rozmowa bota z użytkownikiem, który zadaje 25-50 pytań, powoduje zużycie systemu sztucznej inteligencji na poziomie 500 ml wody.

Przy tak dużym zapotrzebowaniu warto się zastanowić nad rozwojem nowych źródeł energii, bo za 20 lat tak intensywnego rozwoju AI może nam wszystkim zabraknąć prądu.

Sonda
Czy sztuczna inteligencja jest groźna?
Sztuczna inteligencja i biznes - partnerstwo czy zagrożenie?