Spis treści
Sztuczna inteligencja rozwija się w zawrotnym tempie i wymaga olbrzymiej ilości energii. Naukowcy postanowili połączyć AI z organoidem mózgowym. W wyniku tego eksperymentu powstał prototyp biokomputera, który ma zwiększyć moc obliczeniową sztucznej inteligencji oraz zmniejszyć zużycie energii przez AI.
Czym są organoidy?
Organoid to zminiaturyzowana i uproszczona wersja organu. Jest to zbiór typów komórek specyficznych dla konkretnego narządu, który rozwija się z komórek macierzystych w warunkach laboratoryjnych. Organoid naśladuje kluczową złożoność funkcjonalną, strukturalną i biologiczną danego narządu. Naukowcy wykorzystują organoidy w celach badawczych związanych zazwyczaj z opracowywaniem leków lub badaniem podstawowych funkcji danego organu. Organoidy mózgowe często nazywane są „minimózgami”.
Organoid mózgowy został połączony ze sztuczną inteligencją
Jest to pierwszy raz, kiedy naukowcy postanowili wykorzystać minimózgi, aby zwiększyć moc obliczeniową sztucznej inteligencji. W badaniu wykorzystano tradycyjny sprzęt komputerowy do wprowadzenia danych elektrycznych do organoidu, a następnie rozszyfrowania aktywności organoidu w celu wygenerowania wyniku — organoid służy jako „warstwa środkowa”; procesu obliczeniowego. Do organoidu mózgowego impulsy elektryczne przekazywane były przez elektrody. Zdaniem naukowców, którzy opublikowali efekt swojego eksperymentu na łamach Nature Electronics, takie połączenie może stanowić pierwszy krok na drodze do stworzenia potężnych biokomputerów, które mogłyby być lepsze i bardziej energooszczędne niż tradycyjne komputery. Takie połączenie zdaniem naukowców może również prowadzić do lepszego wglądu w sposób działania ludzkiego mózgu i wpływu na niego chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.
Polecany artykuł: