Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

AI

Sztuczna inteligencja skomentuje mistrzostwa sportowe. AI zastąpi komentatorów!

2023-06-20 12:25

Pojawiło się nowe zastosowanie sztucznej inteligencji. Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w Polsce będą komentowane nie przez ludzi, lecz przez sztuczną inteligencję! Informacje o tym przekazała Europejska Unia Nadawców. Transmisja z tej imprezy na kanale YouTube będzie miała komentarz generowany przez sztuczną inteligencję.

Sztuczna inteligencja zastąpi komentatorów sportowych

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce odbędą się od 20 do 25 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Transmisję z mistrzostw będzie można obejrzeć na YouTubie. Ciekawostką jest fakt, że przy komentowaniu zawodów stanowisko komentatora zajmie sztuczna inteligencja. Komentarz do zawodów będzie wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji. Swojego głosu sztucznej inteligencji użyczyła srebrna medalistka mistrzostw, a także komentatorka — Hannah England.

„Jestem podekscytowana współpracą z European Athletics i EBU. Pozwoli to zbadać wykorzystanie sztucznej inteligencji, aby dostarczyć jeszcze więcej treści naszym fanom. Zawsze szukamy innowacji w lekkoatletyce i wierzę, że wykorzystanie mojego sklonowanego głosu poprawi wrażenia kibiców i zachęci ich do śledzenia naszej dyscypliny sportowej” - mówi Hannah England.

Wchodząca w skład Europejskiej Unii Nadawców, Eurowizja Sport poinformowała, że traktuje ten projekt jako eksperyment.„Wszyscy są podekscytowani możliwościami oferowanymi przez sztuczną inteligencję w rozszerzaniu zasięgu naszych treści. Wierzymy, że dobrze przygotowane strategie sztucznej inteligencji mogą pomóc zarówno nadawcom publicznym, jak i naszym partnerskim federacjom sportowym, nawiązać kontakt z szerszą publicznością i będziemy uważnie przyglądać się wynikom tego eksperymentu” - stwierdził szef sportów letnich Eurovision Sport Andreas Aristodemou.

Eksperymentalna transmisja z imprezy będzie dostępna na kanale European Athletics na YouTube.

Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?