Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Sergio souza / Pexels

AI

Sztuczna inteligencja będzie chroniła przed utonięciem. Ratownicy wodni dostali pomoc od AI

2023-06-27 10:21

Okres wakacji to czas, w którym liczba utonięć gwałtownie rośnie. Na obleganych basenach czasami trudno jest wyłapać czy dana osoba się bawi w wodzie, czy tonie. Na niemieckim obiekcie ratownicy wodni otrzymali wsparcie sztucznej inteligencji. System AI Lifeguard pomaga ratować ludzkie życie. Sprawdźcie, jak AI chroni ludzi przed utonięciem.

Sztuczna inteligencja chroni ludzi przed utonięciem na basenie

Istnieje wiele praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji, która może pomagać ludziom w wykonywaniu ich pracy. Izraelski start-up system AI Lifeguard pomaga ratownikom wodnym. W ramach programu na terenie kąpielisk Kleinfeldchen w Wiesbaden na basenie o wymiarach 25 × 15 metrów zainstalowano 4 kamery, które obserwują pływające w nim osoby.

Sztuczna inteligencja pilnuje pływających osób, analizuje nagrania i gdy wykryje niepokojące zachowanie, natychmiast ostrzega ratowników wyposażonych w skonfigurowane z systemem smartwatch'e i wysyła do ratowników informacje o lokalizacji zagrożenia. System nie jest niezawodny i na początku pracy AI zdarzały się fałszywe alarmy, ale z czasem program nauczył się odróżniać ruchy związane z pływaniem, czy zabawą w wodzie od tego, jak zachowuje się osoba tonąca.

Sztuczna inteligencja wspiera ratowników w ich pracy od 2020 roku. Dotychczasowe testy wykazały, że system działa sprawnie nawet przy dużym zatłoczeniu. Sztuczna inteligencja obserwująca osoby pływające w basenie nie ma zastąpić ratowników, lecz wspierać ich w pracy.

Osoby martwiące się o swoją prywatność mogą być spokojne, bo system nie służy do rejestrowania i zachowywania wizerunku osób, a jedynie rozpoznaje ich sylwetki. Skuteczność systemu jest na tyle zadowalająca, że w przyszłym roku kolejne kamery pojawią się nad innymi basenami w tym kompleksie.

Quiz: gdzie powinieneś spędzić wakacje?
Pytanie 1 z 7
Twoja ulubiona pora roku to...
Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?