Surowsze kary więzienia dla cyberprzestępców! Za kratki będzie można trafić nawet na 12 lat!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Surowsze kary więzienia dla cyberprzestępców! Za kratki będzie można trafić nawet na 12 lat!

2024-02-06 15:06

Władze włoskie przygotowują się do zmiany prawa i przyjęcia znacznie bardziej drastycznych kar za cyberprzestępstwa, w zależności od wagi ataku. Cyberprzestępcy zwykle nie atakują firm ani organizacji w kraju, w którym przebywają. W rzeczywistości ataki często mają miejsce spoza zwykłych jurysdykcji. Jednak nie zawsze tak jest i czasami organom ścigania udaje się dokonać aresztowań lub ekstradycji podejrzanych.

Włoski rząd staje naprzeciw cyberprzestępcom

Według raportu Reutersa władze włoskie są zdecydowane znacznie zaostrzyć kary za cyberprzestępstwa. Na przykład samo włamanie się do sieci organizacji będzie zagrożone karą co najmniej dwóch lat więzienia, a maksymalnie 12 lat.

Surowsza kara miałaby zastosowanie, gdyby przestępca użył groźby użycia siły, jeśli celem byli funkcjonariusze publiczni, lub gdyby napastnicy w jakikolwiek sposób zagrażali bezpieczeństwu narodowemu lub interesowi publicznemu.

W obecnej sytuacji za podobne przestępstwa groziłoby przestępcy osadzenie w więzieniu jedynie na okres od jednego do ośmiu lat. Kolejnym przepisem, mającym zachęcić przestępców do współpracy z władzami, jest obietnica maksymalnego obniżenia kary o dwie trzecie czasu spędzonego w więzieniu.

Radio Eska: Profesor McGonagall z serii filmów o Harrym Potterze na starych zdjęciach. Aktorka od młodości zachwycała urodą!

Nowe obowiązki dla firm

 Oprócz tego władze pracują nad nowym postanowieniem dotyczącym organizacji, które zostały zaatakowane. Firmy takie będą musiały zgłosić ten fakt Krajowej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa w ciągu 24 godzin o każdym zdarzeniu dotyczącym bezpieczeństwa. Środki podjęte w celu naprawienia problemów, które doprowadziły do ​​naruszenia, musiałyby zostać wdrożone w ciągu maksymalnie 15 dni.

„Zaostrzenie prawa wobec cyberprzestępców jest krokiem w dobrą stronę, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że wysoki wyrok odstraszy potencjalnych początkujących kryminalistów przed popełnieniem przestępstwa. Pomimo tego, że czarne kapelusze często nie mieszkają na terenie krajów, w których prowadzą swoje nielegalne procedery, to w ostatnim czasie obserwujemy rozwój współpracy pomiędzy organami ścigania z różnych krajów, co skutkuje coraz częstszymi zatrzymaniami cyberprzestępców” – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Na razie projekt nowego zestawu ustaw jest nadal opracowywany przez rząd włoski i muszą jeszcze zostać ratyfikowane przez parlament, aby weszły w życie.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

Technologie w PRL. Sprawdź, czy byłbyś geekiem tamtych czasów!

Pytanie 1 z 10
W każdym polskim domu stał telewizor...