Screen z nagrania

i

Autor: internet / facebook.com/sandvik

AI

Rzeźba stworzona przez AI łączy geniusz 5 artystów. Zobaczcie jak wygląda!

2023-06-23 15:15

Sztuczna inteligencja już nie raz udowodniła, że potrafi tworzyć obrazy. Prace generowane przez AI potrafią być bardzo dziwne i nieudane, ale zdarzają się też takie, które wygrywają konkursy artystyczne. Grupa naukowców ze Szwecji poprosiła AI o stworzenie rzeźby, która naśladowała będzie styl znanych rzeźbiarzy. Zobaczcie, jak wygląda.

Sztuczna inteligencja stworzyła rzeźbę

Naukowcy ze Szwecji przeprowadzili ciekawy eksperyment z użyciem sztucznej inteligencji. Zlecili oni AI, aby stworzyła rzeźbę, która odzwierciedli geniusz, aż pięciu znanych rzeźbiarzy. Posąg został zaprojektowany poprzez przeszkolenie wielu modeli AI w pracach pięciu najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, równoważąc niektóre z ich najbardziej znanych atrybutów:

  • Dynamiczne, wytrącone z równowagi pozy Michała Anioła (Włochy, 1475-1564)
  • Muskulatura i refleksyjność Auguste'a Rodina (Francja, 1840-1917)
  • Ekspresjonistyczne uczucia Käthe Kollwitz (Niemcy, 1867-1945)
  • Skupienie się na pędzie i masie u Takamury Kotaro (Japonia, 1883-1956)
  • Bunt w postaciach Augusty Savage (USA, 1892-1962).

Do stworzenia tej niezwykłej rzeźby wykorzystano, aż trzy różne programy sztucznej inteligencji, opracowane przez firmę Sandvik. Praca nad rzeźbą rozpoczęły się od analizy dzieł mistrzów dłuta. Następnie AI zaproponowało kilka obrazów w 2D, które miały stanowić połączenie stylów pięciu mistrzów. Następnie naukowcy przekształcili obrazy 2D w modele 3D, tworząc „Niemożliwą Statuę”.

„Niemożliwa Statua” jak wygląda rzeźba stworzona przez AI?

Zaprojektowana przez AI rzeźba została wykonana ze stali nierdzewnej. Waży 500 kilogramów i ma 150 cm wysokości. Niezwykłe dzieło sztucznej inteligencji nazwano „Niemożliwa statua”. Nazwa nawiązuje do faktu, że chociaż wpół praca tych wielkich rzeźbiarzy byłaby niemożliwa, to i tak dzieło inspirowane ich pracami powstało dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji. Rzeźbę można zobaczyć w Muzeum Nauki i Technologii w Sztokholmie.

Muskularna sylwetka postaci przypomina styl rzeźb Michała Anioła, ale ręka trzymająca glob jest zdaniem naukowców zainspirowana Takamurą, chociaż trzymanie w dłoni Ziemi jest wytworem AI.

Pomysłodawcy „Niemożliwej Statui” zapowiadają kolejne dzieła, które stworzy sztuczna inteligencja. Niewykluczone, że w przyszłości powstanie muzeum, w którym prezentowane będą dzieła tworzone przez AI.

Projekt rzeźby można pobrać do wydrukowania 3D na stronie Sandvik.

Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?

QUIZ - Potwory Słowiańskie, sprawdź co o nich wiesz

Pytanie 1 z 11
Jak nazywał się opiekuńczy duch wyglądający jak zmokła kura?