PS5

i

Autor: Canva

Technologie

Recenzja Solidigm P44 Pro — Dysk SSD idealny dla twojego PC lub PS5!

2023-07-31 12:29

W moje ręce wpadł dysk Solidigm P44 Pro mianowanym królem w swojej kategorii. Ultraszybki SSD od weteranów branży miał przyjść i pozamiatać konkurencję, co w zadziwiający sposób udało im się, aż nadto. Jako wieloletni fan dysków Samsunga muszę stwierdzić, że doznałem objawienia nie tylko jako gracz, ale i kreator najróżniejszych treści. Jeżeli szukacie ultraszybkiego sprzętu do waszego komputera lub konsoli, to Solidigm P44 Pro z pewnością spełni, a nawet przewyższy wasze oczekiwania, jednak zacznijmy od początku. Oto moje wrażenia z testów.

Spis treści

  1. Solidigm P44 Pro — specyfikacja
  2. Solidigma P44 Pro — możliwości
  3. Solidigma P44 Pro — dla posiadaczy PlayStation 5
  4. Solidigma P44 Pro — dla posiadaczy PC
  5. Solidigm Storage Tool — ten program robi robotę
  6. Solidigma P44 Pro — cena
  7. Solidigma P44 Pro — podsumowanie

Jeżeli zastanawiacie się kim jest firma Solidigm to nie dajcie się zwieść niczego nie mówiącej wam jeszcze nazwie. To weterani branży z wieloletnim doświadczeniem, którzy po wielu latach pracy dla Intela, aktualnie znajdują się pod skrzydłami koreańskiego SK hynix. Owocem tego zakupu jest właśnie marka Solidigm, która zawojowała na rynku dysków SSD. Jeżeli zastanawiacie się jaki model jest ich flagowcem, to przedstawiamy dysk Solidigm P44 Pro łączycy ze sobą wszystko, czego mógłby oczekiwać nawet najbardziej wymagający gracz. Zacznijmy od początku i przejdźmy przez każdy etap naszego bohatera na białym koniu.

Solidigm P44 Pro — specyfikacja

Przez wiele lat uważałem, że jeżeli dysk SSD to tylko i wyłącznie sprzęt firmy Samsung, aż do teraz. O mocy Solidigm P44 Pro przekonywałem się stopniowo, jednak finalny efekt był więcej niż niesamowity. Solidigm P44 Pro jest dostępny w wersjach 512 GB, 1 TB oraz 2 TB i jest nośnikiem PCI Express 4.0 NVMe ze złączem M.2. W zestawie nie znajdziemy radiatora ani innych gamingowych gadżetów. P44 Pro oferuje do 7000/6500 MB/s dla sekwencyjnego odczytu i zapisu. IOPS nie są oficjalnie wymienione, ale teoretycznie powinien osiągnąć 1,4 miliona/1,3 miliona IOPS dla odczytu i zapisu. Warto wspomnieć również o obsłudze szyfrowania AES-256.

  • Pojemność po formatowaniu: 953 GiB
  • Kontroler : SK Hynix Aries
  • Interfejs: PCI Express 4.0×4
  • Typ złącza i format: M.2 2280
  • Protokół: NVMe
  • Kości pamięci: TLC 176L
  • DRAM: Tak
  • TBW: 750
Solidigm P44 Pro

i

Autor: Marcel Żuk

Solidigma P44 Pro — możliwości

Solidigm podaje swój nowy dysk z sekwencyjnymi prędkościami do 7 GB/s odczytu i 6,5 GB/s zapisu na wszystkich pojemnościach, z wyjątkiem prędkości zapisu 512 GB, która jest określona na 4,7 GB/s odczytu. Robi to wszystko, pobierając zaledwie 5,3 W energii. Jest to naprawdę świetny oraz co ciekawe, zaskakujący dla mnie rezultat.

Solidigm P44 Pro

i

Autor: Solidigm

Solidigma P44 Pro — dla posiadaczy PlayStation 5

Jako zapalony gracz oraz szczęśliwy posiadacz PlayStation 5 nie mogłem nie spróbować podłączyć dysku do mojego białego potwora. Jedynym zauważalnym dla mnie minusem, jest brak radiatora w zestawie. Instalacja własnego radiatora nie jest tak naprawdę wielkim kłopotem, o ile oczywiście go masz. Po zainstalowaniu dysku i restarcie konsoli przystąpiłem do testu, na który czekałem od wielu dni. Mój PS5 przeszedł proces wdrażania nowego dysku, przetestował prędkość odczytu, którą oznaczył na poziomie 6464 MB/s, czyli blisko obiecanego 7000 MB/s.

Pierwsze testy na konsoli potwierdziły fakt, iż dysk jest zwyczajnie szybszy od tego wbudowanego. Chociaż różnica nie jest gargantuiczna, tak testowane przeze mnie gry ładowały się od 4 do 8 sekund szybciej względem podstawowego dysku SSD wbudowanego w PS5. Największym pozytywnym zaskoczeniem była jednak prędkość przesyłania gier z wewnętrznego dysku SSD na P44 Pro. Dla przykładu: przeniosłem ponad 60 GB Rainbow Six Siege w zaledwie 60 sekund, ponad 100 GB Call of Duty w 1 minutę 30 sekundy, a następnie 11 gier około 65 GB, w tym Marvel’s Spider-Man Remastered, w zaledwie 1 minutę 10 sekund.

Reasumując, Dysk SSD Solidigm P44 Pro M.2 do PS5 to zdecydowanie doskonały wybór, który będzie konkurował z innymi oficjalnie licencjonowanymi dyskami. Z nim poczułem, że moja PlayStation 5 pomimo 3-lat na karku jest jak nowa i wreszcie nie muszę odinstalowywać gier, w które gram od czasu do czasu, za sprawą 2 TB pamięci. Chociaż nie zaznacie tutaj ogromnej różnicy (zwyczajnie dlatego, że przy obecnej technologi dysków SSD nie jest to możliwe), tak jeżeli szukacie rozszerzenia pamięci w obecnej cenie i o konkretnych parametrach, uważam P44 Pro za najlepszy możliwy wybór na rynku.

Solidigm P44 Pro

i

Autor: Marcel Żuk

Solidigma P44 Pro — dla posiadaczy PC

Chociaż zapalonym graczem komputerowym osobiście bym się nie nazwał, tak moje testy Solidigma P44 Pro przeprowadziłem na funkcjonalności w paru grach i nie tylko. Posiadany sprzęt to:

  • Procesor: i5-10400f
  • Karta Graficzna: RTX 2080 Super
  • RAM: 16 GB
  • Wcześniejszy dysk SSD: Sabrent Rocket Q 1TB NVMe PCIe M.2 2280 oraz Samsung 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 990 PRO

Zatrzymam się na chwilę przy grach. Czasy ładowania w większości gier spadły i to nawet o parę sekund, jednak jak wiadomo nie samym dyskiem SSD prawdziwy gracz żyje. W teście pamięci masowej 3DMark 1 TB P44 Pro zajmuje pierwsze miejsce na wszystkich listach wyników. Ma średnią przepustowość ładowania gier wynoszącą 1044,82 MB/s dla trzech gier (Battlefield V, Call of Duty: Black Ops 4 i Overwatch), z których korzysta test porównawczy. Średni czas dostępu do załadowania trzech gier to 52µs.

Jeżeli jednak szukasz dysku SSD i niezbyt interesuje cię granie, to bez problemu P44 Pro sprawdzi się również w komputerach do pracy. Podczas mojego testu kopiowania plików dysk uzyskał świetny wynik. Dla przykładu:

  • Kopiowanie paczki małych plików 2 GB - 0,78 sekundy
  • Kopiowanie paczki dużych plików 15 GB - 6,43 sekundy
  • Kopiowanie pliku wideo 50 GB - 20,34 sekundy

Pozytywnie zaskoczony zostałem również podczas rozpakowywania plików, ponieważ tutaj 10 GB (6 sekund), czy 50 GB (39 sekund) pakunki nie sprawiły najmniejszego problemu Solidigma P44 Pro.

W skrócie Solidigma P44 Pro będzie idealnym wyborem, jeżeli jakimś cudem nie posiadacie jeszcze dysku SSD w swoim komputerze lub zwyczajnie planujecie wymienić swój stary na coś lepszego. Ogólna funkcjonalność podczas gry, pracy oraz normalnego użytkowania jest tutaj wręcz wyborna i nie widzę, chociażby jednego minusa w porównaniu jakości do ceny.

Solidigm P44 Pro

i

Autor: Solidigm

Solidigm Storage Tool — ten program robi robotę

Wszystkie dyski Solidigm SSD są dostarczane w pakiecie z narzędziem Solidigm Storage Tool. To oprogramowanie wyświetla szczegółowe informacje o ich dyskach, w tym numer modelu, numer seryjny, oprogramowanie układowe, protokół, temperaturę, partycje i żywotność dysku. Informacja o żywotności dysku SSD jest szczególnie przydatna, ponieważ wskazuje, kiedy może być konieczna jego wymiana.

Narzędzie umożliwia również użytkownikom aktualizowanie oprogramowania układowego, uruchamianie skanowania diagnostycznego, bezpieczne wymazywanie dysku, zwiększanie wydajności dzięki obsługiwanym opcjom oraz obsługę pamięci podręcznej zarządzanej przez hosta.

Solidigm P44 Pro

i

Autor: Marcel Żuk

Solidigma P44 Pro — cena

Solidigma P44 Pro zakupicie w paru wariantach cenowych, w zależności od pojemności. Warto zaznaczyć, że cena dysku SSD to jedna z jego mocniejszych stron, ponieważ za tę cenę i z takimi parametrami jest to zwyczajnie bardzo dobry sprzęt.

  • Solidigma P44 Pro 512 GB - ‎329,00 zł
  • Solidigma P44 Pro 1 TB - 449,00 zł
  • Solidigma P44 Pro 2 TB - 939,00 zł

Solidigma P44 Pro — podsumowanie

Finalnie, jestem oczarowanym możliwościami dysku Solidigma P44 Pro i absolutnie nie spodziewałem się, że dysk w tej cenie może osiągać taką wydajność. Warto tutaj zaznaczyć, że przykładowo dysk SSD z PS5 był wyceniany w dniu premiery na około 600-800 zł, więc jeżeli nie potrzebujecie przesadnie dużej pamięci to już za niecałe 450 zł otrzymacie dysk kompletny. Po paru dniach testowania go, ciężko mi zwyczajnie zdecydować, czy zostawić go w PS5, czy dorzucić go do mojego PC.

Przyjaciółki. Tak powstaje 22 sezon serialu

Nazywasz się fanem PlayStation? Rozwiąż nasz QUIZ i przekonaj się, czy jesteś godzien tego miana!

Pytanie 1 z 12
Który z tych kontrolerów PlayStation NIE jest fikcyjny?