Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Bing creator / Dall-E

Nauka

Powstał zmiennokształtny robot, to prototyp T 1000? Zobaczcie, jak przechodzi przez kraty!

2024-01-29 19:44

Widząc, jak srebrzysty robot prześlizguje się przez kraty, zmieniając stan skupienia ze stałego w ciekły i z powrotem trudno jest fanom SF powstrzymać się od porównania nowego robota do kultowego T 1000 z serii Terminator. Naukowcy stworzyli niezwykły futurystyczny materiał, zobaczcie nagranie!

T-1000 to model robota z kultowej serii filmów SF Terminator, który składał się z ciekłego metalu i mógł przyjąć kształt i wygląd każdego trwałego ciała stałego (którego dotknie) o rozmiarach zbliżonych do człowieka. W filmach model T-1000 mógł również bezproblemowo pokonać każdą przeszkodę, jeśli jest w niej, choć mały otwór, przez który mógł się „przelać”, zmieniając swój stan skupienia na płynny. Robota o podobnych umiejętnościach właśnie stworzyli naukowcy.

Powstał zmiennokształtny robot - prototyp T 1000?

Zmiennokształtny robot, którego po raz pierwszy można było obejrzeć w produkcji Terminator 2, robił olbrzymie wrażenie ze względu na swoje nietypowe umiejętności zmiany kształtu. Oglądając nagranie, na którym prezentowany jest nowy materiał, który jest w stanie przechodzić ze stanu ciekłego w stały, trudno jest się oprzeć wrażeniu, że jego twórcy wzorowali się na scenach z tego filmu. Miniaturowego robota wykonanego z rewolucyjnego materiału zamknięto w klatce, nadając mu kształt ludzika. Żeby się wydostać z pułapki, robot roztopił się i wypełznął z więzienia, a po jej opuszczeniu ponownie uformował się w pierwotny kształt! Robot został wykonany z materiału zmieniającego swój stan skupienia, określany jako "magnetoaktywna fazowa materia przejściowa" (MPTM). Materiał ten składa się z magnetycznych mikrocząstek neodymowo-żelazowo-borowych osadzonych w pierwiastku chemicznym o nazwie gal, którego temperatura topnienia wynosi zaledwie 29,8 st. Celsjusza. Oznacza to, że metal ten można stopić, trzymając go na dłoni!

Cząstki magnetyczne pełnią tutaj dwie role. Jedną z nich jest to, że sprawiają, że materiał reaguje na zmienne pole magnetyczne, dzięki czemu można, poprzez indukcję, podgrzać materiał i spowodować zmianę fazy. Ale cząsteczki magnetyczne zapewniają również robotom mobilność i zdolność do poruszania się w odpowiedzi na pole magnetyczne. - łumaczy Carmel Majidi, profesor inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Carnegie Mellon w USA.

Pełzające, zmiennokształtne roboty w medycynie?

MPTM ma wysoką wytrzymałość mechaniczną i sztywność w fazie stałej. Może on przenosić obciążenia do 30-krotności swojej własnej masy. W fazie ciekłej robot zbudowany z MPTM mógłby płynąć z prędkością do 15 cm na sekundę. Robot może również przyjąć płynną formę, aby wspinać się po ścianach i dzielić się na dwie części, które mogą ze sobą współpracować przy przenoszeniu obiektów! Roboty zbudowane z materiału MPTM mogą według naukowców być wykorzystywane jako inteligentne maszyny lutownicze do montażu obwodów bezprzewodowych, poprzez sączenie się do trudno dostępnych obwodów i działanie zarówno jako metaliczny materiał lutowniczy, jak i przewodnik elektryczny. Zdaniem naukowców roboty wykonane z podobnych materiałów mogą również znaleźć zastosowanie w medycynie. Mogłyby np. być używane do usuwania ciał obcych z trudno dostępnych miejsc, takich jak np. żołądek, co możemy zobaczyć na w symulacji w drugiej części nagrania.

„Terminator”, „Predator”, „Conan”. Jak dobrze pamiętasz kultowe filmy z Arnoldem Schwarzeneggerem?

Pytanie 1 z 10
Jaki model miał elektroniczny morderca, w którego w „Terminatorze” (1984) wcielił się Arnold Schwarzenegger?
Robot Kasia rozwozi jedzenie w Lesznie