„Digital Dante” to dzieło jednej z firmy IT oraz naukowców z uniwersytetu w Sienie. Ich praca została zaprezentowana w okresie, w którym – jak się uważa - poeta przyszedł na świat. Miało to miejsce, przypuszcza się, między 21 maja a 21 czerwca 1265 roku we Florencji. To wyjątkowe przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów i miłośników twórczości Dantego. Awatar odpowiada na pytania dotyczące jego życia i „Boskiej komedii”, jest też przewodnikiem turystów po jego muzeach. Podczas prac nad nim wykorzystano przy użyciu sztucznej inteligencji język jego dzieła.
“Naszą pracę zaczęliśmy od analizy pośmiertnej maski poety i wiernie ją odtworzyliśmy. Ubraliśmy awatara w sposób, który dokładnie odzwierciedla prace ikonograficzne związane z postacią Dantego” - wyjaśnił jeden z twórców wirtualnej reprezentacji Ernesto Di Iorio.
Dodał, że „dzięki technologii opracowanej razem z uniwersytetem w Sienie dzieci i dorośli mogą przeżyć niezapomniane doświadczenie”.
Podczas prezentacji cyfrowego Dantego odnotowano, że 3 procent włoskich muzeów i teatrów wykorzystuje awatary i wirtualnych asystentów.
“Jesteśmy przekonani, że Digital Dante zainicjuje długa serię innowacji, która otworzy we Włoszech nową erę” - stwierdził Di Iorio.