Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024

i

Autor: Google

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024

Paryż 2024. Pierwsze takie Igrzyska Olimpijskie w historii! AI odmieni rozumienie sportu

2024-07-23 9:52

Nadchodzące Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, które rozpoczną się 26 lipca 2024 r., mogą na zawsze odmienić definicję sportu, jaki dotychczas znaliśmy. Od ochrony sportowców po ulepszone wrażenia z transmisji i efektywne zarządzanie energią, sztuczna inteligencja i innowacje technologiczne mają przysłużyć się nam wszystkim.

Spis treści

  1. Jak AI wspomoże Igrzyska Olimpijskie w Paryżu?
  2. Jak AI będzie chronić przed cyberprzemocą na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu?
  3. Sztuczna inteligencja a transmisja na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu
  4. AI pomoże zarządzać energią podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu
  5. AI rozszerza rozumienie sportu podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu
  6. Na gorące lato podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zaradzi technologia
  7. Digital twins, technologia dla fanów i organizatorów

Jak AI wspomoże Igrzyska Olimpijskie w Paryżu?

W ramach przełomowej inicjatywy Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) uruchomił w kwietniu 2024 r. program olimpijski dotyczący sztucznej inteligencji, określając przewidywany wpływ, jaki sztuczna inteligencja może wywrzeć na sport. Dzięki wielu partnerom tegoroczne igrzyska wejdą na wyższy poziom bezpieczeństwa, transmisji, ale także rozumienia sportu.

Jak AI będzie chronić przed cyberprzemocą na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu?

Sztuczna inteligencja będzie wertować miliony postów z mediów społecznościowych i sygnalizować te obraźliwe wiadomości w celu interwencji odpowiednich platform. Dzięki partnerom Videtics i Orange Business technologia nadzoru, w tym eksperymentalny monitoring wideo AI ma pomóc na szerszą skalę, co niestety, ale będzie skutkować szeroko zakrojoną inwigilacją. Monitoring zadba o zmiany w tłumie, niebezpieczne przedmioty, czy sytuacje, a system podsłuchów będzie na bieżąco zbierał dane.

Co ciekawe, przepisy te zostaną wprowadzone po raz pierwszy w kraju będącym w UE, Francji, legalizują tego typu, agresywną inwigilację wspieraną przez sztuczną inteligencję. Organizacje praw obywatelskich informują, że systemy te będą gromadzić i analizować cechy fizjologiczne oraz zachowania ludzi, co jest sprzeczne z przepisami General Data Protection Regulation (GDPR), dotyczącymi ochrony danych biometrycznych.

Sztuczna inteligencja a transmisja na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu otworzy nam ceremonia przepłynięcia floty łodzi przez Sekwanę wraz ze sportowcami. Do tego posłużą anteny sieci 5G, które zostaną rozmieszczone na strategicznych punktach, aby stacje nadawcze mogły przechwytywać transmisje. Dodatkowo firma Samsung zamontuje ponad 200 smartfonów Galaxy S24 Ultra na dziobach i bokach każdej z 85 łodzi sportowców podczas ceremonii otwarcia, w celu polepszenia jakości transmisji.

Sztuczna inteligencja będzie również wykorzystywana przez nadawcę igrzysk olimpijskich w celu poprawy wrażeń widzów, wzbogacenia opowiadania historii i lepszego wyjaśniania niektórych wydarzeń sportowych. W skrócie przełoży się to na system wielokamerowych powtórek z nową rekonstrukcją oraz trójwymiarowymi modelami.

Firma Orange zadbała o pierwszą w historii transmisję 5G na Igrzyskach Olimpijskich, instalując ponad tuzin anten. To jednak nie wszystko, ponieważ przy okazji dla mieszkańców Francji stworzono pierwszą w historii samodzielną sieć 5G.

Za transmisję z Igrzysk Olimpijskich w Paryżu odpowiadać będzie amerykańska stacja NBC, która wprowadza nowe opcje oglądania sportów na swojej platformie. Od personalizacji relacji, przez sortowanie według sportu, kraju, czy zawodnika, aż po tworzenie własnych harmonogramów oglądania. W całą akcję zaangażowany będzie także TikTok oraz Google, dostarczając najświeższe treści na swoje platformy.

AI pomoże zarządzać energią podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Igrzyska olimpijskie będą także bardziej zrównoważone, dzięki pierwszemu w historii systemowi gromadzenia danych i zarządzania energią. Jest to bardziej zakulisowe zastosowanie sztucznej inteligencji, które utorują drogę do efektywniejszego planowania igrzysk olimpijskich w przyszłości. Zużycie energii podczas Igrzysk będzie monitorowane w czasie rzeczywistym, a zebrane dane zostaną wykorzystane do planowania przyszłego wydarzenia.

AI rozszerza rozumienie sportu podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Sztuczna inteligencja otwiera także nowe sposoby identyfikacji talentów, a projekt ten zostanie uruchomiony na całym świecie w 2025 r. Za jego działaniem będą stali dwaj giganci, Intel oraz Samsung, a sprawdzą go fani z całego świata, którzy przybędą do Francji. Uczestnicy mogą wykonywać różne ćwiczenia sportowe, a następnie otrzymywać sugestie dotyczące dyscypliny olimpijskiej, którą powinni uprawiać.

Współpracując z OMEGA oraz OBS, Igrzyska Olimpijskie w Paryżu odblokują moc sztucznej inteligencji, aby zrozumieć sport. Na przykład inteligentna analiza stroboskopowa dotycząca nurkowania, lekkoatletyki i gimnastyki artystycznej umożliwi widzom lepsze zrozumienie ruchów i biomechaniki sportowców. Ponadto w nurkowaniu OBS i OMEGA będą wykorzystywać sztuczną inteligencję do generowania ulepszonych grafik zawierających dane, dostarczając nowy zestaw danych na temat wyników każdego sportowca w powietrzu i podczas wejścia do wody. Technologia śledzenia ruchu oparta na sztucznej inteligencji pomoże także komentatorom i widzom śledzić pozycje sportowców podczas sprintów kajakowych, maratonów, spacerów wyścigowych, szosowej jazdy rowerowej (wyścigi szosowe i jazda na czas), jazdy na rowerze górskim, pływania maratońskiego, wioślarstwa, żeglarstwa i triatlonu.

Jako oficjalny partner platformy AI na Igrzyska w Paryżu w 2024 r. firma Intel wprowadzi innowacyjne rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji, które pomogą zmienić doświadczenia olimpijskie dla fanów, organizatorów, sportowców i widzów na całym świecie. Wprowadzone zostanie automatyczne generowanie skrótów, które automatycznie zestawi kluczowe momenty z dyscyplin sportowych w oparciu o preferencje posiadaczy praw medialnych, aby spersonalizować ich treści i jeszcze bardziej zaangażować odbiorców w mediach cyfrowych i społecznościowych.

Na gorące lato podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zaradzi technologia

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu upały mają osiągnąć rekordowych temperatur, a co ciekawe, w pokojach zawodników nie zamontowano klimatyzacji. Temu zaradzić ma innowacyjne urządzenie Craiga Hellera, CoolMitt, które działa jak rękawica, pomagając odprowadzać ciepło z ciała sportowca. W środku rękawicy dłoń spoczywa na podkładce przepływowej ustawionej na 10-12 stopni Celsjusza. CoolMitt chłodzi krew, która wraca do serca i mięśni, zapobiegając przegrzewaniu się organizmu i umożliwiając większą objętość pracy. Urządzenie będzie wykorzystywane podczas przerw zawodników.

Digital twins, technologia dla fanów i organizatorów

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu organizatorzy udostępnią cyfrowe bliźniaki, umożliwiające tworzenie szczegółowych symulacji obiektów. Posłużą one do optymalizowania logistyki oraz nadzoru wydarzeń. Ponadto "cyfrowe bliźniaki" zaoferują widzom wirtualne wycieczki po obiektach i interaktywny podgląd miejsc siedzących. Głównym założeniem programu jest zmniejszenie śladu węglowego podczas wydarzenia, dzięki zmniejszeniu potrzeby fizycznych wizyt na miejscu.

Technologiczny Przegląd Tygodnia 12.04.2024 odc 3

Facebook QUIZ: Jak dobrze znasz platformę społecznościową?

Pytanie 1 z 13
Kiedy powstał Facebook?
Listen on Spreaker.