Technologie

OnePlus 12 Recenzja — Najlepsza alternatywa dla Galaxy S24 Ultra i iPhone 15 Pro Max w 2024 r.

2024-03-19 15:26

Chiński gigant technologiczny niedawno wypuścił na rynek jeden z najmocniejszych rywali dla hegemonów branży, Samsunga i Apple, mianowicie OnePlus 12, który miałem okazję sprawdzić i podzielić się z wami moimi przemyśleniami. Moją główną motywacją przed recenzją smartfona było odpowiedzenie sobie na jedno pytanie- czy OnePlus 12 jest realną alternatywą dla innych telefonów z wyższej półki z systemem Android.

Spis treści

  1. OnePlus 12 — Zaskakuje już na samym początku
  2. OnePlus 12 — Pierwsze wrażenia
  3. OnePlus 12 — Dla kogo jest?
  4. OnePlus 12 — System operacyjny i procesor
  5. OnePlus 12 i system kamer opracowany wspólnie z Hasselblad
  6. OnePlus 12 — Nagrywanie wideo
  7. OnePlus 12 — Plusy i Minusy
  8. OnePlus 12 — Czy warto kupić w 2024 roku?

OnePlus 12 — Zaskakuje już na samym początku

OnePlus 12 to bogate w nowoczesne rozwiązania urządzenie, które oferuje większość funkcji, których można oczekiwać od najwyższej klasy telefonów z systemem Android firm Samsung, Google czy Motorola, ale co ważniejsze, ten kosztuje ułamek ceny. Zresztą sami zobaczcie na specyfikację sprzętu:

  • System operacyjny: OxygenOS 14
  • Rozmiar wyświetlacza: 6,82 cala
  • Typ wyświetlacza: ProXDR z LTPO (QHD+)
  • Rozdzielczość wyświetlacza: 3168 x 1440 pikseli
  • Częstotliwość odświeżania wyświetlacza: 120 Hz (dynamiczna)
  • Wyświetl maks. jasność: 4500 nitów
  • Procesor: Snapdragon 8 Gen 3 Mobile
  • RAM: 12 GB lub 16 GB
  • Opcje pojemności: 256 GB lub 512 GB
  • Kamera przednia: 32 MP
  • System tylnej kamery: 50 MP (szerokokątny), 64 MP (teleobiektyw peryskopowy), 40 MP (ultraszerokokątny)
  • Maksymalna rozdzielczość wideo: 8K (24 kl./s)
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 6E (z obsługą Wi-Fi 7), Bluetooth 5.4
  • Stopień wodoodporności: IP65
  • Żywotność baterii: do 18 godzin (posiada bezprzewodowe)
  • Wymiary: 6,47 x 2,98 x 0,36 cala

Gdy patrzysz na OnePlus 12, mówisz sobie, jest to nowy smartfon z Androidem – kosztujący zaledwie 4499 złotych, ale oferujący najnowocześniejszy procesor, wyświetlacz i możliwości komunikacji bezprzewodowej, w połączeniu z wydajnym systemem aparatu, długim czasem pracy baterii i kilkoma innymi funkcjami. Na wyposażeniu ma m.in. obsługę dźwięku Dolby Atmos, wideo HDR, czy czujnik odcisków palców w wyświetlaczu, ale to naprawdę nie wszystko.

OnePlus 12 — Pierwsze wrażenia

Jeszcze przed samym uruchomieniem telefonu, zwróciłem uwagę na jego cienką, prostokątną i minimalistyczną konstrukcję z zaokrąglonymi krawędziami i nowoczesnym wyglądem. Telefon ma zaledwie 9,2mm grubości i waży 220g, dzięki czemu idealnie mieści się w dłoni.

Moimi ulubionymi funkcjami szybko stał się czujnik odcisków palców w wyświetlaczu i szybkie rozpoznawanie twarzy – oba umożliwiają szybkie odblokowywanie telefonu. Momentalnie rzucają się w oczy także ostre i żywe szczegóły oferowane przez ProXDR z wyświetlaczem LTPO (QHD+) oraz szybkość reakcji na polecenia dotykowe, stuknięcia i przesunięcia.

Za szybkość i doskonałą responsywność odpowiada po części procesor Snapdragon 9 Gen 3 Mobile, ten sam, który znajduje się w Samsungu Galaxy S24 Ultra. W porównaniu do poprzedniej generacji oferuje o 98% większą wydajność AI, 25% lepszą wydajność procesora graficznego i o 20% większą wydajność energetyczną procesora. W rezultacie żywotność baterii OnePlus 12 jest bardzo dobra – aż do 18 godzin.

OnePlus 12 posiada także oszałamiający wyświetlacz o rozdzielczości 2K, z częstotliwością odświeżania 120 Hz i maksymalną jasnością 4500 nitów. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z niewielu smartfonów z wyświetlaczem obsługującym Dolby Vision, HDR10+ i HDR Vivid, więc niezależnie od tego, czy korzystasz z telefonu w pomieszczeniu, czy na zewnątrz w pełnym słońcu, wszystko, co znajduje się na ekranie, pozostaje ostre i dobrze widoczne.

Ekran dotykowy telefonu również zrobił na mnie wrażenie, gdy robiłem nim zdjęcia i nagrywałem filmy w rozdzielczości 8K, a także testowałem kilka gier wymagających intensywnej akcji. Oglądałem też wiele programów i filmów, przesyłałem strumieniowo muzykę przez Spotify, korzystałem z kilku aplikacji Google, w tym Dokumentów, Chrome, Map Google i Gmaila, a także oczywiście wykonywałem połączenia i SMS-y.

OnePlus 12

i

Autor: Marcel Żuk

OnePlus 12 — Dla kogo jest?

OnePlus 12 przypadnie do gustu codziennym użytkownikom, ale radzi sobie też wyjątkowo dobrze z aplikacjami biznesowymi i wielozadaniowością. Świetnie spisał się jako narzędzie komunikacyjne i w pełni wykorzystuje najnowsze funkcje systemu operacyjnego, aby zapewnić konfigurowalną i intuicyjną interakcję.

Oprócz jakości wyświetlacza oraz szybkości reakcji ekranu dotykowego, szybkości procesora i możliwości dźwiękowych, OnePlus 12 jest także cudownie interaktywnym gadżetem rozrywkowym do odtwarzania wideo, audio i gier, a żywotność baterii telefonu przewyższa wiele innych smartfonów z Androidem.

Jeśli chodzi o ładowanie, OnePlus 12 obsługuje szybkie ładowanie bezprzewodowe lub przewodowe. Reklamowany czas ładowania wynoszący 30 minut przy użyciu dołączonej ładowarki 80 W (lub 55 minut przy ładowaniu bezprzewodowym) okazał się trafny.

OnePlus 12

i

Autor: Marcel Żuk

OnePlus 12 — System operacyjny i procesor

OnePlus 12 można łatwo porównać do Samsunga Galaxy S24+, który jak trzeba dodać, jest o wiele droższy. Jednak jedną z różnic jest to, że OnePlus 12 działa na systemie operacyjnym Oxygen 14, który jest w 100% kompatybilny z Androidem 14.

Wersja OnePlus 12 z 256 GB pamięci zawiera również 16 GB pamięci RAM. To więcej pamięci RAM niż Samsung Galaxy S24+ lub Galaxy S24 Ultra (oba modele są wyposażone w 12 GB pamięci RAM). OnePlus 12 działa na procesorze Snapdragon 8 Gen 3 Mobile, podczas gdy najnowsze telefony Samsung mają ten sam procesor, ale z nieco większym taktowaniem (3,3 GHz w porównaniu z 3,9 GHz).

Istnieje też pewien obszar, w którym OnePlus 12 mocno wyróżnia się na tle konkurencji, a jest nim łączność bezprzewodowa. Telefon obsługuje Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.4, ale w tej chwili jest to także jeden z niewielu smartfonów, który będzie obsługiwał Wi-Fi 7.

OnePlus 12

i

Autor: Marcel Żuk

OnePlus 12 i system kamer opracowany wspólnie z Hasselblad

Nie będę ponownie przedstawiał fenomenalnych parametrów aparatów OnePlusa 12, jednak chciałbym się tutaj skupić na technologii Hasselblad. Ta między innymi rejestruje autentyczne oświetlenie i kolory w niemal każdym otoczeniu. Niezależnie od tego, czy robisz zdjęcia, czy nagrywasz wideo, aparaty oferują imponującą stabilizację obrazu, która włącza się automatycznie.

Tymczasem przedni aparat telefonu ma kilka przydatnych funkcji. Jeśli podczas nagrywania wideo włączysz tryb podwójnego widoku, zarówno przedni, jak i tylny aparat będą nagrywać wideo w tym samym czasie — jest to funkcja, która świetnie sprawdzi się w przypadku vlogerów lub uwieczniania wspomnień z wakacji.

W trybie automatycznym telefon mierzy takie parametry jak oświetlenie otoczenia i odpowiednio się dostosowuje, ale po przełączeniu w tryb profesjonalny zyskujesz ręczną kontrolę nad takimi parametrami, jak ISO, ostrość, balans bieli i inne.

Uważam, że aplikacja Aparat jest bardzo łatwa w obsłudze, zwłaszcza że opcje menu są bardziej intuicyjne niż kiedykolwiek. Zintegrowane możliwości robienia zdjęć i nagrywania filmów (nie wspominając o edycji) są znacznie bardziej wyrafinowane niż te, które można uzyskać, korzystając z flagowego iPhone'a 15 Pro Max firmy Apple. Jednak pod wieloma względami aplikacja aparatu preinstalowana w OnePlus 12 jest łatwiejsza w użyciu.

Zdjęcia OnePlus 12

i

Autor: Marcel żuk
Zdjęcia OnePlus 12

i

Autor: Marcel żuk

OnePlus 12 — Nagrywanie wideo

To jeden z niewielu smartfonów, który umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości 8K (24 kl./s). Aparat może również rejestrować wideo 4K przy 30 lub 60 kl./s, wideo 1080p przy 30 lub 60 kl./s lub wideo 720p przy 30 lub 60 kl./s. W rozdzielczości 1080p można włączyć tryb ultrastabilny podczas nagrywania z szybkością 60 kl./s, aby uzyskać płynniejszą treść. W trybie profesjonalnym (w rozdzielczości 4K 30 kl./s) rejestrujesz niezwykle szczegółowe wideo bez konieczności majstrowania przy ustawieniach.

OnePlus 12

i

Autor: Marcel Żuk

OnePlus 12 — Plusy i Minusy

Plusy:

  • Design
  • Czytnik linii papilarnych
  • Aparaty
  • Ekran 120 Hz i maksymalną jasnością 4500 nitów
  • Procesor Snapdragon 8 Gen 3
  • Żywotność baterii
  • Cztery lata głównych aktualizacji systemu

Minusy

  • Brak gniazda na karty microSD
  • Ultra gładka konstrukcja jest trochę śliska
  • Błyszczący wyświetlacz zbiera smugi odcisków palców
  • Kilka aplikacji ze sklepu Google Play nie zostało zainstalowanych na OnePlus 12, ponieważ nie zostały jeszcze zaktualizowane do obsługi Androida 14 (problem, który większość twórców aplikacji powinna szybko rozwiązać).

OnePlus 12 — Czy warto kupić w 2024 roku?

Ten telefon spełnia wszystkie wymagania pod względem najważniejszych funkcji, jakich oczekujesz od telefonu— duży, jasny i szybko reagujący ekran dotykowy; imponująca jakość dźwięku; smukła i lekka konstrukcja; szybki i wydajny procesor, dzięki któremu wielozadaniowość staje się dziecinnie prosta; łatwa integracja ze wszystkimi aplikacjami i usługami Google; i wiele konfigurowalnych opcji.

Jeśli szukałeś alternatywy dla iPhone'a 15 Pro Max lub Samsunga Galaxy S24 Ultra, informujemy, że poszukiwania można uznać za zakończone. Możliwości i cena powinny przekonać większość użytkowników do zakupu OnePlus 12.

Co zamiast Airpods i JBL w 2024? Lista najlepszych tanich słuchawek dousznych

QUIZ: iPhone czy Samsung? Który telefon bardziej do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 8
Jaki jest Twój wiek?