Bee++, robot-pszczoła
Robotyczna pszczoła została opracowana przez naukowców z Washington State University. Dzięki czterem skrzydłom wykonanym z włókna węglowego i mylaru oraz czterem lekkim siłownikom do sterowania każdym skrzydłem, prototyp Bee ++ jest pierwszym, który lata stabilnie we wszystkich kierunkach. Obejmuje to trudny ruch obrotowy znany jako odchylenie, przy czym Bee ++ w pełni osiąga sześć stopni swobodnego ruchu, które wykazuje typowy owad latający.
Naukowcy od ponad 30 lat próbują stworzyć małe roboty naśladujące owady. Takie małe roboty mogą być wykorzystywane do wielu zadań, np. do sztucznego zapylania, poszukiwań ratowniczych w ciasnych przestrzeniach, czy monitorowania środowiska.
Aby umożliwić robotowi obracanie się w kontrolowany sposób, naukowcy, wzorując się na owadach, przesunęli skrzydła tak, aby trzepotały w płaszczyźnie ustawionej pod kątem. Zwiększyli także liczbę machnięć skrzydłami na sekundę, jaką ich robot może wykonać – ze 100 do 160 razy na sekundę.
„Częścią rozwiązania był fizyczny projekt robota, a także wynaleźliśmy nowy projekt kontrolera – mózg, który mówi robotowi, co ma robić” – powiedział profesor Pérez-Arancibia.
Ważący 95 mg i rozpiętość skrzydeł 33 milimetrów, Bee ++ jest wciąż większy niż prawdziwe pszczoły i nie przypomina jej z wyglądu. W przeciwieństwie do prawdziwych owadów, może latać autonomicznie tylko przez około pięć minut na raz, więc jest najczęściej podłączony do źródła zasilania za pomocą kabla. Naukowcy pracują również nad opracowaniem innych rodzajów robotów owadzich, w tym pełzaczy i nartników wodnych.
Polecany artykuł: