Testament w formie audio? To rozwiązanie nad którym pracę nadzoruje już wiceminister Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Nagranie ostatniej woli ma wspomagać osoby, które znalazły się w sytuacji zagrożenia życia. Dostarczyć go należy do sądu w terminie miesiąca od jego sporządzenia. Jeśli natomiast nagrany został przez osobę już zmarłą - trzech miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy. Testament ustny jest jedną z najczęściej występujących form testamentu szczególnego w polskim systemie prawnym. W opisie projektu czytamy:
"postęp technologiczny spowodował, że możliwe stało się sporządzanie testamentów ustnych za pomocą urządzeń audiowizualnych, takich jak nagrania wideo lub głosu spadkodawcy".
Testament audio - kiedy jest ważny?
Nagranie będzie można sporządzić samodzielnie lub z pomocą innej osoby. Ale należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach już w czasie jego przygotowania. Spadkodawca powinien podać miejsce i datę sporządzenia swojego audio testamentu. Nagranie nie musi być sporządzane w obecności świadków. Sąd zbada jednak stan świadomości i swobody testatora w chwili testowania.
Ale oczywiście, są również pewne wątpliwości.
- Ryzyko sfałszowania tego typu testamentów, na przykład za pomocą sztucznej inteligencji, sprawia, że testament ustny audiowizualny nie będzie zaliczany do formy zwykłej, a szczególnej (podobnie jak testament ustny sporządzany z udziałem świadków)" — zaznacza ministerstwo.
Nośnik z testamentem będzie przechowywany w szafie pancernej sądu, a sąd sporządzi protokół z odtworzenia testamentu audio stosując dotychczasowe przepis