Czym jest mObywatel 2.0?
Jeżeli ktoś jeszcze nie wiem, czym jest mObywatel 2.0, to spieszymy z wyjaśnieniem. Jest to aplikacja mobilna stworzona przez rząd dla obywateli polski. Posłuży ona za portfel lub teczkę, ponieważ w niej będziemy mogli gromadzić dokumenty w formie cyfrowej, ale i nie tylko. Od dnia 14 lipca, w którym aplikacja doczekała się aktualizacji do wersji 2.0, możemy w niej znaleźć również mTożsamość, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, mPojazd, Polak za granicą, eRecepta oraz moduł „Bezpieczny Autobus”. Ten ma zadbać o bezpieczeństwo Polaków podczas jazdy komunikacją miejską. Do czego on dokładnie służy i jakie funkcję oferuje? Wszystko wyjaśniamy poniżej.
„Bezpieczny Autobus” w mObywatel
Za sprawą nowego modułu Bezpieczny Autobus, który został dodany wraz z aktualizacją 2.0, sprawdzimy, czy pojazd, do którego wsiadamy, jest bezpieczny i ma ważne wszystkie niezbędne badania. Wcześniej opcja ta dostępna była wyłącznie na dedykowanej stronie internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl.
„Bezpieczny Autobus” — na co pozwala funkcja?
Bo wciśnięciu przycisku w module Bezpieczny Autobus obywatel jest proszony o podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, który chce sprawdzić. Po krótkiej chwili pojawia się szereg szczegółowych informacji na temat: ważności przeglądu, ważności polisy ubezpieczeniowej oraz danych technicznych pojazdu. Co ciekawe dzięki temu sprawdzimy, czy autobus nie jest kradziony, a szczególnie może się to przydać w przypadku pojazdów, które są przeznaczone do przewozu większej grupy osób. Mowa tutaj o autobusach, autokarach i busach. Warunkiem niezbędnym do istnienia pojazdu w rejestrze jest oczywiście to, by był on zarejestrowany w Polsce. Zagraniczne jednostki nie widnieją w rządowej bazie danych.