Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa Insecon już w kwietniu!

i

Autor: Materiały prasowe / Canva Zdjęcie poglądowe

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa Insecon już w kwietniu! [DATA, MIEJSCE, PROGRAM]

2024-03-13 9:23

O cyberbezpieczeństwie w wymiarze lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym rozmawiać będą eksperci podczas organizowanego w kwietniu w Poznaniu Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa Insecon. Wydarzenie zostało pomyślane jako miejsce spotkania biznesu, wojska, służb.

Rozpoczynające się 15 kwietnia br., dwudniowe wydarzenie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich organizują wspólnie Departament Cyberbezpieczeństwa MON i Grupa MTP. Kongresowi towarzyszyć będą targi poświęcone różnym aspektom cyberbezpieczeństwa. Spodziewany jest udział ok. 2 tys. osób. Organizatorzy podali, że to pierwsze tego typu wydarzenie w kraju. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości z zakresu aktualnych i przyszłych zagrożeń w cyberprzestrzeni, przedstawienie narzędzi i dobrych praktyk skutecznego zabezpieczenia i reagowania. Wydarzenie zostało pomyślane jako miejsce spotkania biznesu, wojska, służb. Zaproszeni zostali goście z Europy, Azji i USA.

Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w MON Dominik Rozdziałowski powiedział PAP, że przedsięwzięcie ma szanse stać się wydarzeniem cyklicznym, a Międzynarodowe Targi Poznańskie – ważnym miejscem dyskusji o cyberbezpieczeństwie.

Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa Insecon - PROGRAM

„Pierwszego dnia kongresu będziemy chcieli pokazać, na jakim etapie w tej kwestii jest Polska. Do Poznania przyjadą m.in. dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. dyw. Karol Molenda, główny architekt cyberbezpieczeństwa na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w globalnym zespole Security Service Line w Microsoft Robert Kośla oraz założyciel i redaktor naczelny portalu ZaufanaTrzeciaStrona.pl Adam Haertle. Będzie też dyrektor ds. aktywnego monitoringu w Standard Chartered Bank Adam Lange czy prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń Mirosław Maj” – powiedział Dominik Rozdziałowski.

Drugi dzień kongresu poświęcony ma być cyberbezpieczeństwu w skali globalnej. Zaproszeni zostali przedstawiciele cyber departamentów rządów lub armii Niemiec, Gruzji, Korei Południowej czy USA.

„Gruzja jest w permanentnym stanie cyberwojny. Z szefem centrum cyberbezpieczeństwa Bundeswehry będziemy rozmawiać i o wojnie w Ukrainie, i o cyberzagrożeniach w Niemczech i w NATO. Dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa koreańskiego MON powie nam, jak te kwestie wyglądają w Azji, Amerykanie przedstawią zaś temat z perspektywy globalnego mocarstwa. Chcemy się uczyć od innych, chcemy też pokazać Polakom, że stoimy na straży ich bezpieczeństwa, że jesteśmy profesjonalni i nowocześni. Według ostatnich rankingów Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie pod tym względem” – powiedział.

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

Przedstawiciel MON podkreślił, że Polska jest jednym z najbardziej atakowanych w cyberprzestrzeni krajów na świecie.

„To, że jesteśmy bezpieczni wynika, przede wszystkim z jakości pracy, z doświadczenia i wiedzy ekspertów. Jest to też kwestia jakości kształcenia naszych kadr, znakomitej organizacji wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz pracy ekspertów NASK i zespołów ds. bezpieczeństwa komputerowego i reagowania na incydenty CSIRT, które dbają o nasze bezpieczeństwo na poziomie krajowym” – powiedział.

Za część wystawową wydarzenia odpowiada zespół projektowy Grupy MTP, a Departament Cyberbezpieczeństwa MON odpowiedzialny jest za warstwę merytoryczną.

„Grupa MTP od przeszło wieku jest miejscem, gdzie przedstawiciele biznesu rozmawiają o swoich wyzwaniach i o problemach nadchodzącej przyszłości. Temat cyberbezpieczeństwa w tych rozmowach pojawia się coraz częściej. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli zorganizować międzynarodowy kongres wraz z targami poświęconymi cyberbezpieczeństwu. Liczymy na to, że ta inicjatywa dorówna lub przewyższy jakością te, które są obecnie organizowane w Londynie czy Paryżu, i Polska będzie miejscem, gdzie będzie się dyskutować o przyszłości cyberbezpieczeństwa” – przekazał prezes Grupy MTP Tomasz Kobierski.

CyberHackLab - gra symulacyjn

Podczas kongresu zostaną uruchomione strefy specjalne: CyberHackLab - zespołowe rozgrywki, których celem jest ochrona cyberprzestrzeni czy Cyber Twierdza - gra symulacyjna polegająca na budowie skutecznego systemu zabezpieczeń środowiska teleinformatycznego i jego ochronie. W strefie startupów zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony teleinformatycznej.

Goście Inseconu zapoznają się ponadto z najnowszymi propozycjami producentów oprogramowania, komponentów, sprzętu i akcesoriów podnoszących skuteczność monitorowania cyberprzestrzeni i zwiększającymi poziom ochrony systemów komputerowych. Dodatkową atrakcją ekspozycji będzie przygotowany przez Wojsko Polskie pokaz sprzętu dowodzenia, łączności i zarządzania na polu walki.

Głównymi odbiorcami Inseconu są profesjonaliści obszaru IT, prezesi firm zaawansowanych technologii oraz cyber.

Wśród celów przyświecających organizatorom wydarzenia jest budowanie społecznego zaplecza Sił Zbrojnych, m.in. poprzez pozyskiwanie partnerów do działalności na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa. Przedsięwzięcie przysłużyć się ma również pozyskaniu wyspecjalizowanych kandydatów do służby wojskowej w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni oraz osób, które zechcą połączyć pracę zawodową ze służbą w wojsku, w Zespole Działań Cyberprzestrzennych WOT.

Retro Technologie - QUIZ z lat 80'. i '90! Sprawdź, czy jeszcze coś pamiętasz!

Pytanie 1 z 11
Tamagotchi to urządzenie, które służyło do...