Pojawienie się zaawansowanych narzędzi sztucznej inteligencji pozwoliło cyberprzestępcom na tworzenie jeszcze większej ilości oszustw z użyciem narzędzi z AI. Firma McAfee-producent oprogramowania antywirusowego, chce zakończyć tego typu praktyki dzięki najnowszej technologii.
Oszustwa deepfake
Oszustwa typu deepfake, wykorzystują sztuczną inteligencję do tworzenia nieprawdziwych obrazów lub dźwięków, które mogą doprowadzić do kradzieży pieniędzy, danych osobowych czy niszczenia wizerunku osób. Klonowanie głosu, podszywanie się pod bliskich poszukujących pomocy finansowej czy manipulowanie autentycznymi filmami to tylko niektóre z taktyk stosowanych przez oszustów w internecie. Firma McAfee chce wprowadzić technologię Deepfake Audio Detection, która ma zwalczać oszustwa typu deepfake.
„Najnowsze możliwości wykrywania sztucznej inteligencji firmy McAfee stanowią potężne narzędzie o dokładności ponad 90% umożliwiające poruszanie się po świecie cyfrowym i ocenę autentyczności treści” – podkreślił Steve Grobman, dyrektor ds. technologii w firmie McAfee. „To przypomina prognozę pogody, która pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wiarygodności treści online”.
McAfee projekt Mockingbird
Projekt Mockingbird to rozwiązanie wykorzystujące AI do wyłapywania nieprawdziwych treści w internecie. „Mockingbird” to ptak, którego nazwa w języku polskim brzmi Przedrzeźniacz. Te niewielkie zwierzęta są doskonałe w udawaniu głosów innych ptaków. McAfee podkreśla podobieństwo między tymi ptakami a zachowaniem cyberprzestępców wykorzystujących sztuczną inteligencję do oszukiwania swoich ofiar. Nie wiadomo jednak kiedy to niezwykle praktyczne narzędzie McAfee wejdzie do powszechnego użytku.