Spis treści
- Lamax HighComfort ANC: specyfikacja
- Lamax HighComfort ANC: pierwsze wrażenia i design
- Lamax HighComfort ANC: kompatybilność i możliwości
- Lamax HighComfort ANC: dźwięk i mikrofon
- Czy warto kupić Lamax HighComfort ANC?
Jeśli zastanawiacie się, skąd pochodzi firma Lamax, to spieszymy z wyjaśnieniem. Lamax to młoda europejska marka z siedzibą i magazynem centralnym w Czechach. Produkty sprzedawane są w wielu krajach Unii Europejskiej, jednak produkcja odbywa się w Chinach. Głównym celem marki jest dostarczanie europejskim konsumentom wysokiej jakości gadżetów codziennego użytku w przystępnej cenie. Oprócz słuchawek producent oferuje potencjalnym klientom także głośniki, akcesoria do gier, kamery sportowe, rejestratory samochodowe, power banki, a nawet hulajnogi elektryczne. W tej recenzji skupimy się jednak wyłącznie na słuchawkach nausznych Lamax HighComfort ANC.
Polecany artykuł:
Lamax HighComfort ANC: specyfikacja
- Typ słuchawek: nauszne z aktywną redukcją szumów
- Połączenie przewodowe i porty: USB-C, gniazdo 3,5 mm
- Połączenie bezprzewodowe: Bluetooth 5.1 do 10 metrów
- Profile połączeń: HFP 1.7, HSP 1.2, A2DP 1.3, AVRCP 1.6, SPP 1.2
- Obsługa kodeków: aptX, aptX HD, AAC, SBC
- Głośniki: 40 mm
- Zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz
- Aktywna redukcja szumów: redukcja szumów 28-30 dB, hybrydowa aktywna redukcja szumów, chip AMS
- Bateria: 1050 mAh
- Autonomia: 50 godzin w trybie standardowym, 25 godzin z aktywną redukcją szumów
- Ładowanie: 2,5 godziny, do 5 godzin odtwarzania muzyki po 15 minutach ładowania
- Zestaw słuchawkowy: 3 zintegrowane mikrofony
- Sterowanie przyciskami: przełączanie utworów, odbieranie połączeń, odrzucanie i kończenie połączeń, regulacja głośności, aktywacja Siri lub Google Assistant, aktywacja redukcji szumów
- Waga: 320 g
Najważniejsze punkty w słuchawkach Lamax HighComfort ANC to standard Hi-Res Audio, oznajmiający nam, że możemy spodziewać się dobrego dźwięku podczas słuchania muzyki i oglądania filmów. Sprzęt obsługuje również wszystkie możliwe profile i kodeki Bluetooth, co gwarantuje maksymalną kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami iOS, Android oraz Windows. Poza tym możesz w pełni sterować funkcjami słuchawek za pomocą przycisków na obudowie.
Lamax HighComfort ANC: pierwsze wrażenia i design
Pierwsze, co rzuca się w oczy, moment po wyjęciu sprzętu to wysokiej jakości twarde etui, w którym mieszczą się słuchawki. Znajdziemy także przewód umożliwiający podłączenie słuchawek do urządzeń poprzez standardowe gniazdo 3,5 mm.
Słuchawki Lamax HighComfort ANC mają klasyczny design. Posiadają łuk pałąka o regulowanej wysokości oraz dwie masywne misy przetworników z miękkimi poduszkami nausznymi, które obracają się wzdłuż osi pionowej. Na połączeniach pałąka z głośnikami znajdziemy zawiasy, które umożliwiają złożenie głośników do wewnątrz, zapewniając kompaktową konstrukcję podczas transportu.
Głównym materiałem słuchawek jest wysokiej jakości matowy plastik z tytanowym wykończeniem, wzmocniony metalowymi elementami w newralgicznych miejscach. Pałąk w całości pokryty jest miękką, ale gęstą sztuczną skórą z piankowym wypełnieniem.
Poduszki nauszne są wykonane z tego samego materiału i mają wewnątrz piankę zapamiętującą kształt. Wewnętrzne części głośników pokryte są miękką, przepuszczającą dźwięk tkaniną z piankowym podkładem.
Ogólna konstrukcja słuchawek sprawia wrażenie solidnej i niezawodnej. Jakość wykonania jest również doskonała i nie mam żadnych zastrzeżeń do produktu jako całości. Można odnieść wrażenie, że słuchawki zostały zaprojektowane i wyprodukowane dla europejskiego konsumenta, więc jakość jest odpowiednia.
Lamax HighComfort ANC: kompatybilność i możliwości
Po lewej stronie słuchawek znajduje się przycisk włączający tryb redukcji szumów, zielona dioda LED oraz gniazdo jack 3,5 mm do przewodowego podłączenia do źródła dźwięku. Natomiast po prawej stronie znajdziemy trzy przyciski sterujące, port USB-C do ładowania słuchawek oraz niebieski wskaźnik stanu LED. Pod głównym mikrofonem zestawu słuchawkowego znajduje się również otwór do komunikacji głosowej. Dodatkowo na górze każdej kolumny głośnikowej znajdują się dwa mikrofony z redukcją szumów, umieszczone w owalnych otworach osłoniętych metalowymi maskownicami.
Lamax HighComfort ANC oferują także możliwość podłączenia sprzętu do dwóch urządzeń naraz, co oznacza, że równoległa praca zarówno na komórce, jak i laptopie jest tutaj wręcz wskazana.
Zachwycać może w Lamax HighComfort żywotność baterii. Dane podane przez producenta mówią o 50 godzinach pracy z wyłączoną redukcją szumów i 25 godzin z aktywną funkcją – mogę to potwierdzić. Jeśli aktywnie korzystasz ze słuchawek po kilka godzin dziennie, urządzenie będziesz musiał ładować co 2-3 tygodnie.
Lamax HighComfort ANC: dźwięk i mikrofon
Jeśli mieliście już w życiu słuchawki z najwyższej półki, powiem wprost, nie będziecie pod wrażeniem brzmienia Lamax HighComfort, ale z drugiej strony nie mogę powiedzieć o nich złego słowa, kiedy zerkniemy na cenę. Dźwięk muzyki jest zrównoważony, dość szczegółowy, a przy korzystaniu z kodeka aptX lub AAC i włączeniu w smartfonie efektów Dolby Atmos pojawia się nawet niezbędna głośność.
Główną wadą słuchawek, moim zdaniem, jest ograniczenie wysokich częstotliwości – do 20 kHz. Jednocześnie wiele konkurencyjnych modeli słuchawek z przetwornikami 40 mm i obsługą Hi-Res Audio oferuje wydłużenie górnego progu częstotliwości do 40 kHz. Jeśli chodzi o mnie, to właśnie szczegóły dźwięku o wysokiej częstotliwości nie są w Lamax HighComfort wystarczająco wyraźne i głośne. Sprawia to, że muzyka brzmi nieco nudno, szczególnie po przełączeniu z innych słuchawek z wyższym progiem wysokich tonów.
Warto jednak oddać, że dzięki zamkniętej konstrukcji i wysokiej jakości poduszkom słuchawki posiadają dobrą pasywną izolację hałasu, dzięki czemu w normalnych warunkach panujących w mieszkaniu, domu czy biurze nie ma konieczności korzystania z funkcji aktywnej redukcji szumów. Jeśli dołożymy do tego ANC na ulicy lub w transporcie, będziemy więcej niż zadowoleni z tłumienia niepotrzebnego hałasu.
Miło zaskakującą rzeczą w Lamax HighComfort ANC jest mikrofon. Słuchawki doskonale sprawdzają się jako zestaw słuchawkowy do komunikacji – w rozmowach telefonicznych czy podczas głosowych czatach internetowych. W pomieszczeniu o niskim poziomie hałasu jakość głosu jest bardzo dobra – głos jest wyraźny i nasycony wszystkimi częstotliwościami. W hałaśliwym otoczeniu ton głosu nieznacznie się pogarsza, ponieważ aktywna redukcja szumów odcina niektóre częstotliwości.
Czy warto kupić Lamax HighComfort ANC?
Lamax HighComfort ANC to wszechstronne słuchawki nauszne do muzyki i komunikacji. Produkt charakteryzuje się wyglądem premium dzięki swojej konstrukcji i wysokiej jakości materiałom. Urządzenie w pełni uzasadnia swoją nazwę, gdyż poziom komfortu podczas korzystania ze słuchawek jest naprawdę wysoki. Do wad można zaliczyć tutuaj ograniczony zakres częstotliwości głośników oraz brak trybu przejrzystości dźwięku, który oferują konkurenci. Ponadto producent nie oferuje aplikacji mobilnej umożliwiającej personalizację ustawień urządzenia i aktualizacji oprogramowania. Uważam, że Lamax HighComfort ANC otworzył nowy przedział dla średniej półki słuchawek nausznych i w cenie 450 zł jest do produkt zdecydowanie warty waszej uwagi.