HASŁO to nic innego jak szyfr, który chroni Wasz sprzęt przed atakiem cyberprzestępców. Silne, bezpieczne hasło to strażnik cyfrowych danych przechowywanych w różnych miejscach. Dostęp do portalu społecznościowego, bankowości elektronicznej czy skrzynki e-mail powinien być chroniony odpowiednim zabezpieczeniem. Czyli jakim? Zasady tworzenia silnych haseł stale się zmieniają, bo też przestępcy doskonalą swoje metody działania - czytamy w komunikacie z 18 marca na profilu Ministerstwa Cyfryzacji.
Jakie powinno być dobre hasło? Ostatnie rekomendacje CERT Polska zwracają uwagę na długość hasła – minimum 12 znaków, w tym wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. W większości przypadków wymagać będą od nas jedynie 8 znaków, co jednak nie oznacza, że powinniśmy się ograniczać. Tak długie i skomplikowane hasło może jednak budzić w nasz sprzeciw. Oczywiście trudniej jest je zapamiętać, a co za tym idzie, musimy zapisywać je sobie na karteczkach lub w notatkach w telefonie. To oczywiście wiąże się z ryzykiem, że ktoś nieupoważniony znajdzie do nich dostęp i będzie mógł je wykorzystać.
Jakiego hasła najczęściej używamy?
Hasłem, które najczęściej wybierają użytkownicy na świecie jest słowo... password. Prócz tego kochamy (my - bo również Polacy) hasła takie jak:
- 123456
- 123456789
- qwerty
- qwerty123
- 111111
- 1q2w3e
Wiele osób wciąż nie pamięta o zasadach bezpieczeństwa i kieruje się wygodą. Złym pomysłem jest ustawienie na hasło swojego imienia, nazwiska czy daty urodzenia.