Facebook i Instagram pod lupą UE
UE twierdzi, że Meta mogła naruszyć ustawę o usługach cyfrowych (DSA) – ustawę przyjętą przez Komisję w 2023 r., która nakłada na firmy cyfrowe odpowiedzialność za dezinformację, oszustwa zakupowe, wykorzystywanie dzieci i inne formy krzywdy w Internecie.
Czytaj też: Facebook przejęty przez sztuczną inteligencję! Od teraz nie wiesz, czy piszesz z człowiekiem, czy AI
„Wszczynamy formalne postępowanie przeciwko Meta” – oznajmił unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie UE. „Nie jesteśmy przekonani, czy zrobili [Meta] wystarczająco dużo, aby wywiązać się z obowiązków DSA w zakresie ograniczenia ryzyka negatywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych Europejczyków na swoich platformach Facebook i Instagram”.
Dochodzenie zbada efekt „króliczej dziury” na platformach, na których algorytm podaje dzieciom negatywne treści. UE przyjrzy się również skuteczności narzędzi Meta do weryfikacji wieku i prywatności nieletnich.
Badanie sprawdzi również, czy sugestie dotyczące treści i domyślne ustawienia prywatności Meta odpowiednio chronią prywatność i bezpieczeństwo nieletnich. „Mamy obawy, że Facebook i Instagram mogą stymulować uzależnienie behawioralne oraz że metody weryfikacji wieku, które Meta wprowadziła w swoich usługach, nie są odpowiednie, w związku z czym będziemy teraz prowadzić szczegółowe dochodzenie” – powiedziała Margrethe Vestager.
Jeśli problemy zostaną udowodnione i naruszą DSA, może to skutkować nałożeniem 6% grzywny na globalne przychody Meta. Nie ma określonego terminu zakończenia postępowania, a UE zachowuje uprawnienia do wdrożenia tymczasowych środków wykonawczych wobec Meta w trakcie dochodzenia.