Wystawa

Ekologiczne nowe technologie. Interaktywna strefa Samsung w CNK

2023-10-26 15:39

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otworzono ogólnodostępną interaktywną strefę Samsung, w której można dowiedzieć się więcej na temat proekologicznych rozwiązaniach stosowanych przez tę firmę. Jak można ograniczyć ilość mikroplastiku w wodzie i czy pilot do telewizora może działać bez baterii? Sprawdźcie, jakie innowacyjne rozwiązania wprowadza Samsung.

Spis treści

  1. Interaktywna strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik
  2. Jak usunąć mikroplastik z wody?
  3. Pilot ładowany energią słoneczną Solarcell
  4. Gdzie należy oddać elektrośmieci?
  5. Ekologiczne opakowania

Interaktywna strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik

Mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami firmy Samsung, którzy udostępnili dla zwiedzających Centrum Nauki Kopernik nową interaktywną strefę, w której dowiedzieć się można na temat tego, jak nowa technologia może być bardziej ekologiczna. Rozwiązania zaprezentowane na spotkaniu z przedstawicielami firmy mają na celu ograniczyć generowanie odpadów elektronicznych poprzez ich recykling oraz wykorzystanie do ich tworzenia surowców wtórnych pozyskanych np. z wyłowionych sieci rybackich, które zanieczyszczają oceany. Przykłady tego, w jaki sposób Samsung planuje dążyć do zrównoważonego rozwoju znajdziecie poniżej.

Jak usunąć mikroplastik z wody?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem wymyślonym przez firmę Samsung jest specjalny filtr Less Microfiber do pralek. Można go zastosować w każdej pralce niezależnie od marki. Niewielki pojemnik wychwytuje z wypuszczanej z pralki wody mikroplastik i włókna, które powstają w wyniku prania. Ten niewielki filtr jest niezwykle skuteczny, testy laboratoryjne wykazały, że wyłapuje on do 98% mikroplastiku uwalnianego podczas prania! Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy może przyczynić się do tego, że do wody trafi mniej drobin plastiku.

Pilot ładowany energią słoneczną Solarcell

Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym przez firmę Samsung jest wykonany z materiału z recyklingu pilot do telewizora, który działa bez użycia baterii alkalicznych. Pilot Solarcell wyposażony jest w specjalny panel, który ładuje się energią słoneczną, sztucznym światłem lub przez port USB. Moim zdaniem jest to bardzo dobre rozwiązanie, które powinno zostać wprowadzone przez innych producentów urządzeń wymagających do obsługi używania pilotów. Ograniczenie wykorzystania baterii w domu jest niezwykle ważne, ponieważ baterie to odpady niebezpieczne, które stanowią duże zagrożenie dla środowiska naturalnego, jeśli nie są odpowiednio utylizowane. Baterii, podobnie jak świateł LED nie można wyrzucać na śmietnik, lecz oddać je do miejsc zbiórki elektrośmieci.

Gdzie należy oddać elektrośmieci?

Według raportu IDC w 2022 roku na całym świecie sprzedano aż 1,24 mld telefonów komórkowych. Na świecie żyje już ponad 8 mld ludzi (z czego ok. 2 mld to dzieci 0-14 lat), oznacza to, że średnio co 6 dorosła osoba kupiła w zeszłym roku nowy telefon komórkowy. Co się stało ze starym sprzętem? Niestety najczęściej stare telefony trafiają na dno szuflady. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ oddając stary sprzęt elektoniczny powinien zostać oddany do recyklingu. Dzięki temu możemy realnie przyczynić się do tego, by firmy mogły wykorzystywać odzyskane materiały z recyklingu do produkcji nowego sprzętu elektronicznego. Jedną z firm, która zajmuje się zbieraniem i odzyskiwaniem surowców z elektrośmieci jest partner wystawy - firma ElektroEko, której przedstawiciel zachęcał do tego by zweryfikować swoje szuflady z niepotrzebnymi kablami i urządzeniami, i dać im nowe życie, oddając je do recyklingu. Jak przeczytać możemy na stronie Dzień bez elektrośmieci:

Według ONZ w 2023 r. każda osoba na świecie wygeneruje średnio 8 kg elektrośmieci, co oznacza, że globalnie zostanie ich wytworzonych aż 61 mln ton. To więcej niż waży Wielki Mur Chiński. Niestety tylko niespełna 18% tych elektronicznych odpadów zawierających mieszankę szkodliwych substancji, ale także cennych materiałów, zostanie właściwie zebrane, przetworzone i poddane recyklingowi. Pozostałe 50 mln ton trafi na składowiska, gdzie będą spalone lub przetworzone w nieprawidłowy sposób albo będą przechowywane w gospodarstwach domowych. Powoduje to ogromne straty cennych surowców, które mogłyby być ponownie wykorzystane.

Oddanie komputera czy komórki do ElektroEko jest bezpieczne także dla danych znajdujących się na tego rodzaju starym sprzęcie. Urządzenia te zostają rozmontowane na części i nikogo nie interesują dane znajdujące się np. na dyskach lecz surowiec z jakiego jest zrobiony dany element. Jeśli nie chcecie żeby dane z waszego sprzętu trafiły w niepowołane ręce, to oddajcie sprzęt elektroniczny do firmy, która zniszczy go i odzyska z niego cenne surowce wtórne. Miejsca, w których możecie oddać elektrośmieci znajdziecie na stronie ElektroEko oraz na lokalnych stronach urzędów miast.

Ekologiczne opakowania

Kolejnym bardzo dobrym krokiem firmy Samsung w stronę ekologii i zrównoważonego rozwoju jest wprowadzenie opakowań, które jest o wiele łatwiej poddać recyklingowi. Wiele firm nadal produkuje opakowania tekturowe powlekane plastikiem i zadrukowane grubymi warstwami tuszu który utrudnia przetworzenie papieru. Przejście na minimalistyczne kartonowe opakowania, które łatwo przetworzyć to krok, który moim zdaniem podjąć powinna każda firma, nie tylko Samsung. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia bezpłatnej strefy Samsung „Małe kroki. Duża Zmiana” w CNK, w której znajdziecie więcej ciekawostek na temat technologii i ekologii.

Trudny eko-quiz. Wiesz, jak segregować śmieci?
Pytanie 1 z 10
Karton po mleku wyrzucimy do jakiego pojemnika?