Wojna systemów – Android czy iOS?
Pierwszym krokiem przy wyborze smartfona powinna być odpowiedź na pytanie, jaki system preferujesz: funkcjonalny Android czy minimalistyczny iOS. System Android znajdziesz na smartfonach większości popularnych producentów, takich jak Oppo, Xiaomi, Motorola czy Samsung: https://www.euro.com.pl/cms/samsung-galaxy.bhtml. Natomiast iOS to autorski system firmy Apple, stworzony specjalnie na smartfony iPhone.
Każdy z systemów ma swoje zalety i wady. Android jest dobrze znany z możliwości szerokiej personalizacji – pozwala dostosować każdy aspekt swojego działania pod preferencje użytkownika. Z kolei iOS to system prostszy, bardziej minimalistyczny, doceniany przez fanów marki za doskonałą optymalizację i świetną współpracę z innymi urządzeniami Apple.
Alternatywą dla obu systemów jest system Harmony OS, który funkcjonuje wyłącznie na smartfonach marki Huawei. Pod względem sposobu działania Harmony OS przypomina nieco Androida, jednak nie umożliwia oficjalnej instalacji usług od firmy Google, takich jak Gmail czy YouTube.
Wyświetlacz: rozdzielczość, matryca, odświeżanie
Tajemnicą przyjemnego użytkowania smartfona jest jakościowy wyświetlacz. Przy zakupie urządzenia weź pod uwagę co najmniej 4 cechy ekranu: jego wielkość, rodzaj matrycy, rozdzielczość i częstotliwość odświeżania.
Obecnie próżno szukać małych smartfonów. Za standardowe można uznać smartfony z ekranem w okolicach 6 cali, natomiast największe modele oferują ekran o przekątnej dochodzącej do niemal 7 cali. Wielkość smartfona ma bezpośrednio przełożenie na wygodę jego użytkowania. Duży obszar roboczy pomieści więcej treści, natomiast może być mniej wygodny w czasie obsługi.
Kolejne istotne parametry to rodzaj matrycy i rozdzielczość – to właśnie one decydują o jakości wyświetlanych kolorów i ostrości obrazu. Na rynku znajdziesz smartfony wyposażone w jedną z dwóch matryc: LCD lub OLED.
Technologia LCD jest stosowana w tańszych modelach, ponieważ zapewnia mniej intensywne barwy i słabszy kontrast. Z kolei technologia OLED staje się w smartfonach standardem. Matryce OLED zapewniają żywe kolory i głębokie czernie, a także osiągają wysoką jasność maksymalną, która jest ważna dla dobrej czytelności treści podczas korzystania ze smartfona w słoneczne dni. Natomiast rozdzielczość w wielu smartfonach odpowiada jakości Full HD lub wyższej. Dzięki temu wyświetlany obraz jest ostry i wyraźny.
Jeżeli jesteś wymagającym użytkownikiem, zwróć również uwagę na częstotliwość odświeżania ekranu, podawaną w hercach [Hz]. Standardowe odświeżanie ekranu wynosi 60 Hz, natomiast im większe (np. 90 lub 120 Hz), tym płynniejsze i przyjemniejsze dla oka są wyświetlane animacje.
Aparat – ilość megapikseli to nie wszystko
Smartfony już dawno zastąpiły nam kompaktowe aparaty. Nic więc dziwnego, że wiele osób wybiera telefon, kierując się jakością aparatu. Pamiętaj jednak, że liczba megapikseli to tylko jeden z elementów, który wpływa na zdjęcia. Duża liczba megapikseli – jeśli nie idzie w parze z innymi ważnymi parametrami – nie świadczy o wysokiej jakości aparatu.
Jednak w pierwszej kolejności weź pod uwagę liczbę oferowanych obiektywów. Smartfony posiadają jeden obiektyw główny i opcjonalnie obiektywy dodatkowe. W wielu przypadkach drugie oczko w aparacie to obiektyw szerokokątny, który pozwala uchwycić szerszą scenerię niż obiektyw podstawowy.
Profesjonalne smartfony mogą posiadać teleobiektyw, który oferuje funkcję optycznego przybliżania kadru. Zoom optyczny przybliża kadry w bezstratnej jakości, dlatego doskonale nadaje się do fotografowania obiektów położonych w dalszej odległości.
Standardem w smartfonach stają się rozmaite tryby fotograficzne, które poprawiają jakość zdjęć w konkretnych warunkach. Na przykład tryb nocny pozwala zrobić wyraźne zdjęcia w słabym oświetleniu, a tryb portretowy tworzy efekt rozmycia tła podczas fotografowania twarzy osoby, a czasem również zwierzęcia.
Czasem smartfony posiadają dodatkowe obiektywy, np. czujnik głębi do rozmywania tła na zdjęciach lub obiektyw makro do fotografowania obiektów z odległości kilku centymetrów.
A jeśli planujesz nagrywać filmy, sprawdź maksymalną obsługiwaną jakość. Standardem jest nagrywanie w rozdzielczości 1080p (Full HD), jednak coraz więcej modeli oferuje nagrywanie w wysokiej jakości 4K (Ultra HD).
Procesor i wydajność
Sercem każdego smartfona jest procesor. Zwykle wydajność procesora idzie w parze z ceną urządzenia. Dlatego im droższe urządzenie, a także im lepsze komponenty zawiera smartfon (np. im lepszy posiada aparat), tym lepszego procesora możesz się spodziewać.
Ważnym wskaźnikiem informującym o płynności działania urządzenia jest ilość pamięci RAM. Już 6 GB zapewni płynność działania, ale do bardziej wymagających zadań (granie w gry, korzystanie z profesjonalnych aplikacji) optymalnym wyborem będzie 8-12 GB RAM-u.
Bateria i czas pracy
Czas działania na jednym ładowaniu jest jednym z kluczowych aspektów, które warto uwzględnić. Od pojemności baterii zależy przecież, jak często będziesz sięgać po ładowarkę. Pojemność baterii wyrażana w mAh powinna wynosić co najmniej 4000 mAh, aby telefon wytrzymał cały dzień intensywnego użytkowania.
Zadbaj również o to, aby smartfon obsługiwał funkcję szybkiego ładowania (wyrażaną w watach – W). Technologia ta jest już standardem w większości modeli. Niektóre urządzenia oferują ładowanie z mocą 65 W lub więcej, co pozwala na pełne naładowanie w mniej niż godzinę.
Ilość pamięci masowej
Pamięć masowa w smartfonie służy do instalowania aplikacji oraz przechowywania plików: zdjęć, filmów czy dokumentów. Nowoczesne smartfony oferują od 64 GB do nawet 1 TB pamięci wewnętrznej. Jeżeli jesteś przykładem typowego użytkownika, wystarczająca będzie dla Ciebie przestrzeń 128–256 GB. Natomiast jeśli planujesz przechowywać dużo zdjęć, filmów lub aplikacji, wybierz model z większą pamięcią lub slotem na kartę micro SD.
Łączność: 5G, Wi-Fi, Bluetooth, NFC
Rozmaite systemy łączności mogą być bardzo przydatne w konkretnych sytuacjach. Standardem jest Wi-Fi oraz Bluetooth, natomiast łączność 5G nadal jest zarezerwowana dla wyższych modeli. Natomiast szeroko stosowaną technologią jest NFC, która umożliwia m.in. dokonywanie płatności telefonem na wzór klasycznej karty płatniczej.
Jak widzisz, przy zakupie smartfona kluczowe jest zdefiniowanie swoich potrzeb i budżetu, a następnie dopasowanie urządzenia pod kątem jakości wyświetlacza, aparatu, baterii oraz funkcji dodatkowych. Pamiętaj, że najlepszy smartfon to taki, który spełnia Twoje osobiste oczekiwania.