Co dziesiąty Polak korzysta z jednego hasła do wszystkich urządzeń i aplikacji! Czym to grozi?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Co dziesiąty Polak korzysta z jednego hasła do wszystkich urządzeń i aplikacji! Czym to grozi?

2024-05-02 14:37

Szef działu bezpieczeństwa BIK Andrzej Karpiński określił praktykę jednego hasła, jako łamanie elementarnej zasady cyberbezpieczeństwa. Ekspert tłumaczył, że w przypadku cyberataku, przestępca posiadając jedno hasło, ma dostęp do wielu platform.

Według badań „Bezpieczeństwo urządzeń i logowania” zleconych przez BIK, 46 proc. Polaków ma świadomość dotyczącą potrzeby korzystania z wielu haseł w przypadku logowania np. do sklepów online czy platform streamingowych.

Cytowany w informacji BIK Karpiński podkreślił, że unikalne hasła do każdego systemu to "pierwsza linia" do ochrony przed utratą danych. Ostrzegł również, że pozyskanie danych z takich miejsc, jak profil na portalu Facebook czy email pozwala zebrać zasób informacji, który może skutkować podszywaniem się pod czyjąś tożsamość w urzędzie czy banku.

Co nas czeka? odc. 3

Autorzy badania zwrócili uwagę, że korzystanie z długich haseł wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo, co potwierdzają również respondenci - takiego zdania jest 56 proc. badanych. 18 proc. ankietowanych zwróciło także uwagę na potrzebę systematycznych zmian haseł, a 8 proc. - na skuteczność generatora haseł.

Andrzej Karpiński wskazał, że obecnie odchodzi się od praktyki częstej zmiany haseł, stawiając na ich długości i skomplikowanie. "Długość hasła powoduje bowiem określoną moc obliczeniową, potrzebną na sprawdzenie wszystkich możliwych kombinacji haseł. Przy współczesnych komputerach i ich mocy obliczeniowej zakłada się, że 12-13 znakowe hasła to jest absolutne minimum, a krótsze - komputer jest w stanie złamać w ciągu ułamków sekund" - stwierdził ekspert. W przypadku obaw o trudność w zapamiętaniu długiego i skomplikowanego hasła, zaleca on korzystanie z rymowanek czy tekstów piosenek, najlepiej z wplecionym błędem czy znakiem specjalnym, który będzie znany tylko nam.

Badanie BIK przeprowadzono metodą CAWI na próbie 1090 osób powyżej 18. roku życia w kwietniu 2024 r.

QUIZ: Wynalazki, które zmieniły świat. Wstyd nie znać wszystkich odpowiedzi!
Pytanie 1 z 10
Gdzie prawdopodobnie wynaleziono koło?