Spis treści
- Oszuści w internecie, fałszywe wyprzedaże i podejrzane linki
- Kiedy jest Black Friday i Cyber Monday 2023?
- Bezpieczne zakupy online – jak nie dać się oszukać w internecie?
Oszuści w internecie, fałszywe wyprzedaże i podejrzane linki
Koniec roku to czas, kiedy większość z nas planuje największe zakupy, związane jest to z sezonowymi wyprzedażami jak Black Friday czy Cyber Monday. Jest to również sezon wzmożonej aktywności cyberprzestępców, którzy liczą na to, że będąc nieco rozkojarzeni, zostaniemy skuszeni fikcyjnymi okazjami i przelejemy pieniądze na ich konto. Największe łowy cyberprzestępcy będą mieli w czasie Black Friday czy Cyber Monday. Sprawdźcie, kiedy wypadają te największe święta wyprzedaży.
Kiedy jest Black Friday i Cyber Monday 2023?
Black Friday to największe zakupowe święto. Specjalnie na Czarny Piątek większość sprzedawców oferuje wysokie rabaty na swoje produkty. Tegoroczny Black Friday przypada 24 listopada 2023. Kolejnym dniem, podczas którego znaleźć można wiele ciekawych ofert, jest Cyber Monday. To święto dedykowane jest wyłącznie zakupom online. Cyber Monday 2023 wypada 26 listopada.
Bezpieczne zakupy online – jak nie dać się oszukać w internecie?
Szukając najlepszych ofert w sieci, możemy bardzo łatwo zostać ofiarą ataku hakerskiego. Oto 6 najczęściej stosowanych przez hakerów metod, by wyciągnąć pieniądze od osób robiących zakupy w sieci.
- Fałszywe maile z ofertami – na wasze skrzynki mogą trafiać maile od hakerów, którzy podszywają się pod znane marki i sklepy. Wystarczy chwila nieuwagi i można doprowadzić do utraty oszczędności. Zwróćcie uwagę na adres mailowy, z jakiego otrzymaliście dany mail z ofertą. Literówki i niezwiązane z nazwą firmy adresy e-mail mogą oznaczać, że jest to fałszywy mail. Lepiej od razu go usunąć
- Prośby o pożyczkę od “znajomych” na Facebook – w tym okresie dużo osób otrzymuje na social mediach pytania od znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy na zakup wymarzonej rzeczy z limitowanej czasowo oferty. Bardzo często nie są to jednak nasi znajomi, lecz boty, które uzyskały dostęp do ich konta i automatycznie wysyłają wiadomości tego typu do ich znajomych. Zanim wyślecie przelew, upewnijcie się (np. telefonicznie), że ta osoba faktycznie prosiła was o pieniądze.
- Podaj mi swój kod BLIK – przy internetowych płatnościach nigdy nie należy nikomu zdradzać kodu BLIK. Jeśli kupujecie w internecie, taka prośba powinna automatycznie włączyć wam “czerwoną lampkę”. Tak działają oszuści.
- Super oferty z wyskakujących na stronie okienek – lepiej nie klikać w wyskakujące okienka z ofertami, nie każda z nich to prawdziwa reklama. Jeśli chcecie sprawdzić, czy taka oferta w danym sklepie faktycznie jest, wejdźcie na jej oficjalną stronę. Linki w takich okienkach często prowadzą na okrojonych, ale łudząco podobnych stron, których zadaniem jest wyłudzenie waszych danych osobowych. Warto zerknąć na link strony, na której jesteście, jeśli jest niepoprawny jak najszybciej opuście stronę i nie wpisujcie tam swoich danych.
- Zakupy od nowych lub niesprawdzonych użytkowników – jeśli w sklepie internetowym znajdziecie super oferty od użytkownika, który niedawno założył konto i nie ma żadnych ocen od kupujących, to możecie sporo ryzykować. Lepiej wybrać produkt od sprawdzonego dostawcy z dobrymi opiniami od kupujących. “Sprzedawcy widma” pojawiają się bardzo często w okresach wyprzedaży i kuszą niskimi cenami, ale nigdy nie prześlą wam kupionego towaru i bardzo szybko zwiną swój internetowy sklep.
- Sprawdź "super ofertę" kliknij ten link! - dziwnie wyglądający link od znajomego z "super ofertą" nie zawsze musi być tym, na co liczymy. To kolejna metoda hakerów, jeśli dostaliście podejrzany link, zapytajcie znajomego o szczegóły oferty (boty nie odpowiadają).