ZDROWIE I TECHNOLOGIA

Bezdymna rewolucja. Zaczęło się w Polsce

2025-04-08 9:29

Kiedy w 2016 roku amerykański koncern tytoniowy Philip Morris International (PMI) ogłaszał, że zamierza stopniowo wygasić produkcję papierosów, niewielu wierzyło w jego zapewnienia. Tymczasem firma w ostatnich 10 latach zmniejszyła globalną produkcję papierosów o 28%. A dzięki ostatniej inwestycji PMI w centrum globalnej transformacji branży znalazł się Kraków.

–  Fabryka PMI w Krakowie jako jedna z naszych trzech fabryk na świecie, produkuje dziś dwa rodzaje wkładów tytoniowych do podgrzewania. Nasza inwestycja w Krakowie pozwoliła utworzyć ponad 300 nowych, wyspecjalizowanych stanowisk pracy w fabryce, w tym dla 285 ekspertów i wysokiej klasy specjalistów – inżynierów, mechaników czy operatorów. Nasze nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować nawet do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania w skali roku – tłumaczy Carlo Serpentino, dyrektor zarządzający krakowskiej fabryki Philip Morris Polska S.A.

Polski wkład w bezdymną rewolucję

Philip Morris International zainwestował w opracowanie, rozwój i komercjalizację mniej szkodliwych alternatyw dla dalszego palenia papierosów ponad 14 miliardów dolarów. Owocem tych prac jest między innymi system podgrzewania tytoniu IQOS, który w Polsce zadebiutował w 2017 r., trzy lata po premierze w Japonii.

Pojawienie się podgrzewaczy tytoniu był możliwe m.in. dzięki wysiłkom polskich inżynierów z Radomia, z firmy International Tobacco Machinery (ITM). We współpracy z amerykańskim koncernem stworzyli innowacyjne maszyny do produkcji nowych wkładów tytoniowych, które pracują obecnie także w Krakowie.

– Polacy są najliczniejszą europejską nacją w globalnych strukturach firmy, a co 12-ty menedżer zatrudniony w PMI ma polski paszport. Wreszcie, to innowacyjne rozwiązania polskich inżynierów z Radomia oraz pionierskie badania polskich naukowców sprawiły, że bezdymna transformacja naszego biznesu nabrała nowego tempa. W tym sensie skrót PMI może oznaczać nie tylko Philip Morris International, ale też Polska Moc Innowacji – mówił podczas konferencji prasowej Michał Mierzejewski, Prezes PMI na region Europy Północno-Wschodniej.

Droga wytyczona przez naukę: od firmy tytoniowej do technologicznej

PMI zatrudnia ponad 1500 naukowców, techników i inżynierów. Ich wysiłki zaowocowały ponad 500 publikacjami w recenzowanych czasopismach naukowych, a ustalenia potwierdziło ponad 50 instytucji zajmujących się m.in. zdrowiem publicznym.

– IQOS to przełomowa technologia, która dała branży tytoniowej impuls do zmiany. Dlatego historię tej branży można podzielić na lata „przed” i „po” IQOS – mówi Can Kuterdem, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający Philip Morris Polska – IQOS to najczęściej kupowany podgrzewacz tytoniu na świecie. Choć nie jest wolny od ryzyka, to dzięki niemu już około 30,8 mln palaczy zdecydowało się porzucić papierosy i wybrać lepszą alternatywę dla dalszego palenia. Blisko 40 proc. globalnych przychodów netto PMI pochodzi z produktów bezdymnych. Chcemy, żeby do 2030 r. ta proporcja wzrosła do 2/3. Teraz wprowadzamy do sprzedaży w Polsce IQOS ILUMA i, nasz najnowocześniejszy system podgrzewania tytoniu – dodaje Can Kuterdem.

PMI jest największym podatnikiem i pracodawcą w branży tytoniowej w Polsce. Od początku swojej działalności zainwestował nad Wisłą ponad 27 miliardów złotych. Każdego roku płaci wyższy podatek CIT niż wszystkie pozostałe firmy tytoniowe. Pod kątem podatkowym amerykańska firma płaci też nad Wisłą większe podatki, niż czołowe, globalne koncerny technologiczne w Polsce.