Google zawsze stara się trzymać złośliwe aplikacje z daleka od Google Play, ale ze względu na bardziej otwarty charakter sklepu z aplikacjami, te złe czasem przedostaną się przez zabezpieczenia. W rzeczywistości do Google Play trafiła cała seria złośliwych aplikacji, obejmujących 100 popularnych aplikacji, z których zainstalowano ponad 2 miliardy. Jeśli masz którąkolwiek z tych aplikacji, musisz ją jak najszybciej usunąć.
Czytaj też: Xbox nie popiera „oślizgłych rzeczy”. Phil Spencer wbija szpilkę Sony! Chodzi o Call of Duty
Google Play z masą niebezpiecznych aplikacji. Usuń je teraz
Jednym z najniebezpieczniejszych typów aplikacji są bezpłatne sieci VPN, które złośliwie atakują użytkowników. Top10VPN przetestował 100 najpopularniejszych bezpłatnych aplikacji VPN na Androida w sklepie Google Play i nic dziwnego, że niewiele z nich jest legalnych. Liczba instalacji tych aplikacji na całym świecie sięga oszałamiającej liczby 2,5 miliarda, więc mnóstwo użytkowników ma je na swoich telefonach.
W celu przetestowania bezpłatnych aplikacji VPN, Top10VPN zainstalował je na podstawowych smartfonach Samsung, które zostały pozbawione wszystkich standardowych aplikacji oprócz najbardziej podstawowych. Umożliwiło im to przeprowadzenie czystego testu i upewnienie się, czy bezpłatne aplikacje VPN rzeczywiście powodują problemy.
Z reguły darmowa sieć VPN nie jest legalna, a jeśli oferty tak zwanej bezpłatnej sieci VPN wydają się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, zwykle tak jest. Sieci VPN wymagają ogromnej sieci serwerów do kierowania ruchu, co wiąże się z potrzebą sporych pieniędzy.
Bezpłatne sieci VPN nie oferują swoich usług z dobroci serca. Zamiast tego zbierają informacje o Twojej lokalizacji, urządzeniu i inne dane, aby wyświetlać Ci reklamy. To najlepszy scenariusz oferowany przez bezpłatne sieci VPN. Znacznie bardziej nieprzyjemnym skutkiem jest złośliwe oprogramowanie i kradzież danych logowania lub prywatnych informacji.
Do interesujących wniosków z testu Top10VPN należy fakt, że w ponad 10% aplikacji „wystąpiły błędy szyfrowania, począwszy od całkowitego ujawnienia aktywności w Internecie po wyciek szczegółów odwiedzanych witryn”. Prawie 90% aplikacji „doświadczyło pewnego rodzaju wycieku, w tym 17 sieci VPN wyciekło więcej niż dane żądań DNS”. Najbardziej przerażające dane są takie, że „prawie jedna na pięć (19%) przetestowanych aplikacji VPN została oznaczona przez skanery antywirusowe jako złośliwe oprogramowanie”. Ostatecznie, jeśli korzystasz z bezpłatnej sieci VPN, lepiej ją usuń.