AI pomaga zmniejszyć marnotrawstwo jedzenia? To wspaniała wiadomość!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

AI pomaga zmniejszyć marnotrawstwo jedzenia? To wspaniała wiadomość!

2023-12-04 14:50

Jedna z największych słoweńskich firm cateringowych i restauracyjnych wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) w celu zmniejszenia marnotrawienia jedzenia – poinformowała agencja STA.

Firmie Jezeršek Catering udało się w ciągu niespełna roku zmniejszyć marnotrawstwo żywności o 10 proc. dzięki zastosowaniu programu pod nazwą Food IQ, opartemu na uczeniu maszynowym – pisze STA. Było to możliwe dzięki lepszemu zarządzaniu surowcami i segmentacji odpadów.

 "Rozpoczęli od inteligentnych wag, które pomagają monitorować i segmentować marnotrawstwo żywności poprzez pomiar ilości i rodzaju zmarnowanej żywności za pomocą zdjęć" – dodaje agencja.

Pomorskie. Tłumy na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku

To nie jedyne sukcesy sztucznej inteligencji w ostatnich miesiącach. Naukowcy z różnych państw świata uczestniczą w międzynarodowych badaniach, których celem jest sprawdzenie, na ile sztuczna inteligencja umożliwi ograniczenie kontrastu w tomografii komputerowej. Jedną z placówek biorących udział w badaniach jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.

Projekt o akronimie NetZeroAICT jest finansowany z programu Komisji Europejskiej HORIZON EUROPA. Jego celem jest sprawdzenie możliwości eliminacji kontrastu w badaniach tomografem komputerowym. W badaniach uczestniczy kilkanaście placówek, m.in. uniwersytety w Oxfordzie, Glasgow i Nicei. Do projektu włączy się także USK w Opolu.

"U podstaw projektu NetZeroAICT Digital Contrast for Computerised Tomography Towards Climate Neutral and Sustainable Health Systems leży wizja wdrożenia +cyfrowego kontrastu+ w tomografii komputerowej na całym świecie, a w dalszej konsekwencji zmniejszenie o 30 proc. emisji CO2 i zanieczyszczeń jodu z tomografii do 2033 roku" - wyjaśnia Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Zdaniem badaczy z Oxfordu, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, możliwe będzie zastosowanie "cyfrowego" kontrastu do wykrywania zmian w organizmach pacjentów zamiast używanej obecnie substancji zawierającej m.in. trudny do uzyskania i nieobojętny dla organizmu pacjenta jod. Tylko w opolskim USK rocznie wykonywane jest ok. 11-12 tys. badań TK, z czego ok. 70 proc. - z kontrastem.

Ze statystyk wynika, że każdego roku, na świecie wykonuje się 300 mln badań TK, z czego około 180 mln z użyciem środków kontrastowych. Wiąże się to ze znaczącym wpływem na środowisko: 42 tys. ton opakowań jednorazowego użytku, 900 ton stali chirurgicznej (igły), 90 tys. ton rurek z tworzyw sztucznych i 150 mln kWh zużytej energii, 200 tys. ton skażonej jodem wody. Średnio jeden skan generuje 9,2 kg CO2.

Technologie w PRL. Sprawdź, czy byłbyś geekiem tamtych czasów!

Pytanie 1 z 10
W każdym polskim domu stał telewizor...