Głównym celem Advanced Mobile Location jest skrócenie czasu reakcji służb ratowniczych, takich jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe poprzez dostarczenie im precyzyjnych informacji o położeniu osoby potrzebującej pomocy. Jak to działa? Gdy zadzwonimy na numer 112, funkcja AML automatycznie się aktywuje i prześle informacje o naszej dokładnej lokalizacji do służb ratunkowych. Nie da się ukryć, że ten system będzie rewolucją i sporym uproszeniem, zwłaszcza w przypadku wypadków drogowych. Osoby, które wzywają pomoc, bardzo często są w szoku i nie potrafią określić swojego aktualnego położenia. W tym wypadku niezbędna karetka może przybyć zbyt późno. Teraz ma się to zmienić.
Advance Mobile Location - czy muszę mieć konkretny telefon?
Nie musimy martwić się o to, czy usługa zadziała. Technologia jest wspierana przez różne systemy operacyjne i operatorów sieci komórkowych na całym świecie. Komisja Europejska wskazuje, że wdrożenie AML skutkuje zmniejszeniem czasu reakcji służb ratunkowych średnio o 30 sekund. Obecnie AML zostało już wdrożone w większości państw UE, między innymi: w Belgii, Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Islandii, Irlandii, Łotwie, Litwie, Mołdawii, Holandii, Norwegii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Polecany artykuł:
Advance Mobile Location - kiedy w Polsce?
Co ważne, wysyłane dane lokalizacyjne są bardzo precyzyjne, lokalizują urządzenie do 5 metrów na zewnątrz i średnio 25 metrów w pomieszczeniach. Usługa AML najlepiej sprawdza się na otwartym terenie lub takim o niewielkim poziomie urbanizacji. Co ważne, AML zapewnia pełną ochronę danych osobowych. Usługa jest w pełni bezpieczna dla użytkowników końcowych i nie ingeruje w istniejące zasady prywatności.
Uruchomienie wszystkich funkcjonalności AML w Polsce planowane jest na rok 2027.
Źródło: www.gov.pl