Termin Work-life balance powstał w latach 70/80 XX wieku w Wielkiej Brytanii, gdy wraz ze wzmożonym rozwojem przemysłowym, powstawaniem coraz większej ilości korporacji, ludzie pochłonięci pracą, mniej doświadczali życia. Osoby zatrudnione przez duże firmy zaczęły buntować się przeciwko pracodawcom i dążyć do zachowania harmonii pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Work-life balance to nic innego, jak zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Termin ten funkcjonuje do dziś, a co więcej wielu pracowników, jak i samych pracodawców starają się funkcjonować zgodnie z jego założeniami.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Brakuje Ci energii? Ten składnik może odmienić Twoje życie!
Wypoczęty pracownik to dobry pracownik
Według raportu OECD z 2021 roku, Polacy pracują średnio 1928 godzin przez cały rok, co oznacza, że znajdujemy się w czołówce rankingu. Przed nami są Meksykanie, Chilijczycy, Koreańczycy, Rosjanie, Kostarykańczycy oraz Grecy.
Co zatem można zrobić, aby oddzielić pracę od życia prywatnego? Oto kilka zasad utrzymania work-life balance:
- Nie zabieraj pracy do domu
- Nie odbieraj telefonu i maili po zakończeniu pracy
- Po powrocie do domu oddaj się swojej pasji
- Zacznij uprawiać sport
- Spotykaj się z rodziną i przyjaciółmi
- Zrób listę książek do przeczytania i przeczytaj je
- Rozpocznij naukę nowego języka obcego
Niemal natychmiast dostrzeżesz efekty praktykowania work-life balance. Będziesz bardziej wydajnym pracownikiem, poczujesz większą satysfakcję z pracy, zwiększy się twoja koncentracja i motywacja do osiągania celów. Warto zatem przyjrzeć się swojej sytuacji zawodowo-prywatnej, skonfrontować się ze swoimi odczuciami i ocenić, czy potrzebujemy więcej przestrzeni na doświadczanie życia.