SZTUKA W WARSZAWIE

Wakacyjne wystawy w stołecznych muzeach i galeriach sztuki. Które z nich warto zobaczyć?

W świecie sztuki nie ma mowy o sezonie ogórkowym. Wystawy i towarzyszące im wydarzenia w warszawskich muzeach i galeriach trwają w najlepsze, a wiele z nich kończy się wraz z końcem wakacji. To świetny pretekst, żeby odpocząć od upałów w chłodnych salach ekspozycyjnych i znaleźć wytchnienie w otoczeniu sztuki. Oto cztery wystawy czasowe, których nie można przegapić. Jeżeli spędzasz lato w stolicy, zobacz je koniecznie.

To gdyńska legenda, muzeum, scena teatralna i turystyczny hit. Jubileusz Daru Pomorza

„Surrealizm. Inne mity ”, Muzeum Narodowe w Warszawie (do 11 sierpnia br.)

Wystawa powstała na stulecie opublikowania przez André Bretona słynnego Manifestu surrealizmu. Ekspozycja odrzuca ortodoksyjny sposób myślenia o samym surrealizmie jako o historycznym ruchu mającym określone ramy czasowe i geograficzne. We wnętrzach MNW można podziwiać prace ponad sześćdziesięciu artystek i artystów, jak np.: Marek Włodarski (Henryk Streng), Aleksander Krzywobłocki, Marek Piasecki, Jerzy Kujawski, Erna Rosenstein, Władysław Hasior, Zbigniew Makowski, Urszula Broll oraz Max Ernst. 

Poza pracami z kolekcji MNW zobaczymy także prace wypożyczone z innych polskich muzeów, w tym z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz zagranicznych, takich jak Centre Georges Pompidou w Paryżu, mumok – Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien w Wiedniu i kolekcji prywatnych.

"Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego", Łazienki Królewskie (do 1 września br.)

Zanim Łazienki stały się znakomitą rezydencją królewską i miejscem spotkań towarzyskich ówczesnych elit, tereny parku należały do Stanisława Herakliusza Lubomirskiego - wybitnego pisarza i polityka, jednego z najbardziej barwnych przedstawicieli polskiego baroku. Wystawa powstała z okazji 350. rocznicy nabycia dóbr ujazdowskich przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Ekspozycja prezentuje imponujący zbiór eksponatów związanych z życiem, działalnością polityczną oraz licznymi zainteresowaniami słynnego magnata.

Ekspozycja znajduje się w dwóch obiektach muzealnych. Pierwszą jej część obejrzymy we wnętrzach Pałacu na Wyspie. Pozostałe elementy wystawy można podziwiać w budynku Podchorążówki. Obrazy i grafiki, m.in. autorstwa Rembrandta, rysunki i starodruki, w tym projekty architektoniczne, srebrne naczynia liturgiczne i biesiadne oraz przedmioty wyciągnięte prosto z krypty tworzą opowieść nie tylko o ich właścicielu, ale także o rodzinie Lubomirskich i o historii Łazienek Królewskich.

"Łzy szczęścia", Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie (do 15 września br.)

To jak dotąd największa prezentacja kolekcji Zachęty. Pretekstem do stworzenia tej ekspozycji były pytania o to, po co w ogóle organizować wystawy, czemu służy oglądanie sztuki, kto jest jej odbiorcą i jak zwiedzający czują się w otoczeniu dzieł. Zbiory zajmują kilka sal ekspozycyjnych. Znajdziemy w nich najważniejsze prace współczesnych twórców, w tym tak ikoniczne dzieła, jak m.in. słynna "Piramida zwierząt" Katarzyny Kozyry", "Źródło" Erny Rosenstein" czy też "The Doll You Love To Undress" Zbigniewa Libery. Na wystawie zobaczymy także prace Joanny Rajkowskiej, Marioli Przyjemskiej, Anety Grzeszykowskiej, Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Bąkowskiego, Olafa Brzeskiego i wielu innych. Ten imponujący zbiór to także cenna lekcja na temat przemian i ewolucji rynku polskiej sztuki współczesnej.