Od września stery nad krakowską sceną przejmie Dorota Ignatiew. Dyrektorem artystycznym Starego zostanie Jakub Skrzywanek. Ten obiecujący duet to wielka szansa, że Narodowy Stary Teatr wróci do łask krytyków i widzów, a także odbuduje wizerunek jednej z najznakomitszych polskich scen.
Lepiej już było?
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie to instytucja i z imponującym dorobkiem i długą tradycją. Scena zaczęła działać w 1781 r., co sprawia, że jest jedną z najstarszych w Polsce (dłuższy staż ma tylko Teatr Narodowy w Warszawie). Zwierzchnictwo nad tą sceną dzierżyły takie wybitne osobistości artystycznego świata, jak m.in. Zygmunt Hübner, Stanisław Radwan, Tadeusz Bradecki, Mikołaj Grabowski czy Jan Klata. Scena przez lata współpracowała z najznakomitszymi reżyserami: Juliuszem Osterwą, Tadeuszem Kantorem, Jerzym Grotowskim, Józefem Szajną, Andrzejem Wajdą, Krystianem Lupą czy Krzysztofem Warlikowskim.
Niestety, ostatnie lata nie przyniosły krakowskiej scenie wielu sukcesów. Niefortunne decyzje dyrektorów (zwłaszcza Marka Mikosa i Waldemara Raźniaka), brak wielkich nazwisk wśród reżyserów i słaby repertuar to kolejne kotwice, które zaczynały coraz bardziej ciągnąć Stary Teatr na dno. Wybór nowej dyrektorki naczelnej oraz dyrektora artystycznego to wielki przełom i szansa na powrót na teatralne podium.
Dorota Ignatiew nową dyrektorką Starego
Konkurs na nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie wygrała Dorota Ignatiew - aktorka, reżyserka i aktualnie dyrektorka naczelna Teatru Nowego w Łodzi. Decyzję o wyborze Ignatiew ogłosiła szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska. Nowa dyrektorka rozpocznie pracę w Starym od września. Ignatiew wybrała na stanowisko dyrektora artystycznego Jakuba Skrzywanka - reżysera teatralnego, autora tekstów, twórcę instalacji performatywnych i dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego w Szczecinie. W 2023 r. Skrzywanek został laureatem Paszportu Polityki w dziedzinie "Teatr".