DESIGN

Skandynawski styl to już przeszłość. Postaw na wnętrza w duchu biophilic design

2024-08-15 1:20

Organiczne materiały i tworzywa, rośliny w doniczkach, neutralne kolory, pomieszczenia zalane słonecznym światłem. Biophilic design to nowy trend, którego założeniem jest aranżacja wnętrz w harmonii z naturą. Jeżeli kochasz prostotę i przytulny klimat, który sprzyja odpoczynkowi, zastosuj zasady nurtu biophilic design w swoim mieszkaniu.

Polacy kochają polski design? Zapytaliśmy Swallow's Tail Furniture

Biophilic design to podejście, którego celem jest integracja z naturą i przemycanie elementów otoczenia zewnętrznego do naszych wnętrz. Wystrój mieszkania w duchu biophilic design dotyczy zarówno aspektów wizualnych, jak i sensorycznych. Wnętrza inspirowane tym stylem pokochają zwłaszcza osoby, które lubią jasne barwy, proste meble i dodatki, naturalne elementy dekoracyjne i dodatki wykonane z organicznych tworzyw, a także wszechobecne światło.

Aranżacja mieszkania zgodnie z zasadami biophilic design nie wymaga wielkiego zachodu, a efekt, jaki osiągniemy, nie tylko zaspokoją nasze potrzeby estetyczne, ale także poprawią samopoczucie i przywrócą spokój ducha.

Zaproś naturę do swojego domu. Zasady biophilic design

Biophilic design wprowadza do wnętrza jak najwięcej naturalnego, nieograniczonego światła. Duże okna, przeszklone drzwi czy świetliki dachowe to nieodłączne elementy wnętrz urządzonych w tym duchu. Kolejnym, równie istotnym aspektem jest wszechobecna roślinność. Zieleń na ścianach w formie wiszących ogrodów, rośliny doniczkowe oraz różnorodne formy zieleni w przestrzeni mieszkalnej stanowią to nie tylko ozdoba, ale także źródło zdrowego powietrza i dobrego samopoczucia.

Urządzając pomieszczenia w tym duchu, nie należy zapominać o naturalnych materiałach, takich jak drewno, kamień, bawełna czy len. Materiały te nie tylko przywodzą na myśl naturę, ale także poprzez dotyk i zapach wprowadzają do wnętrza kojący, organiczny klimat dzikiej przyrody. Kolorystyka w biophilic design także nawiązuje do natury. To przede wszystkim zielenie, brązy, odcienie beżu, szarości, a także kolor niebieski, inspirowany niebem czy wodą. Ważne są także naturalne, niedoskonałe formy – łagodne łuki, asymetrie i nieregularne kształty.

Co dają nam wnętrza urządzone w duchu biophilic design?

W filozofii biophilic design chodzi o stworzenie środowiska, które sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Naturalne materiały oraz dodatki zaczerpnięte z natury zwiększają produktywność i kreatywność. W praktyce oznacza to nie tylko wprowadzenie do mieszkania roślin, ale także sięganie po naturalne materiały, kolorystykę, światło i organiczne kształty. Aranżując wnętrza zgodnie z zasadami biophilic design, zapewniamy sobie harmonię, spokój i zdrowie, jakie przynosi kontakt z naturą.

Biophilic design a styl skandynawski

Oba nurty stawiają sobie za cel stworzenie przytulnych, funkcjonalnych przestrzeni, jednak znacząco różnią się w podejściu do natury. Co prawda, styl skandynawski istotnie koncentruje się na minimalizmie, prostocie i funkcjonalności, a także stawia na jasne barwy, naturalne materiały i proste formy, jednak efekt finalny jest bardziej uporządkowany. Biophilic design idzie znacznie dalej, starając się stworzyć środowisko doskonale zintegrowane z naturą, a może nawet w topione w naturalne środowisko. Styl ten stawia na na jeszcze większą obecność natury we wnętrzu – dużo zieleni, wyraźniejsze nawiązania do natury w formach i teksturach, a także silniejszy związek przestrzeni mieszkalnej z otoczeniem zewnętrznym. Mieszkania i domy urządzone w tym duchu to prawdziwa oaza harmonii i spokoju.