Radomski Chór Campanella: 30 Lat Muzycznej Pasji, Przyjaźni i Wpływu na Życie

i

Autor: Adobe Stock Radomski Chór Campanella: 30 Lat Muzycznej Pasji, Przyjaźni i Wpływu na Życie

Polska na ucho

Radomski Chór Campanella: 30 lat muzycznej pasji i przyjaźni

2025-04-22 13:12

W Radomiu, przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej, od 30 lat rozbrzmiewa muzyka chóralna, a to za sprawą chóru Campanella. Z okazji jubileuszu, "Polska na ucho" prezentuje reportaż Anny Dreli, który odkrywa historię tego niezwykłego zespołu, jego członków i charyzmatycznej dyrygentki, Marii Wrzesińskiej.

Campanella to więcej niż chór – to społeczność, którą połączyła pasja do śpiewu. W audio reportażu "Polska na ucho" posłuchacie historii obecnych i byłych chórzystów, którzy z sentymentem wspominają lata spędzone na próbach, koncertach i wspólnych przeżyciach. Dowiadujemy się, jak chór wpłynął na ich życie, kształtując charaktery i otwierając nowe możliwości.

Liczy się wrażliwość

"W osobie pani Marysi znaleźliśmy oparcie dla ludzi, którzy nie wiedzieli, co mają robić popołudniami, a tu się znalazło nasze zajęcie, nasze miejsce" – wspomina Jacek Karaś, absolwent chóru, podkreślając rolę Campanelli jako przestrzeni rozwoju i budowania relacji.

Maria Wrzesińska, dyrygentka chóru, bo o niej mowa także dzieli się swoją filozofią. Opowiada, czym jest dla niej uczestnictwo w takim przedsięwzięciu. "Żeby śpiewać, trzeba być człowiekiem przede wszystkim inteligentnym i niezmiernie wrażliwym". Podkreśla, że chór to nie tylko nauka śpiewu, ale także dyscypliny, współpracy, odpowiedzialności i wrażliwości na sztukę.

Zobacz także: Maria wiele przeszła w młodości. "Życie to jest jedna premiera"

Na muzycznej drodze

Reportaż pokazuje, jak ważną rolę w życiu chórzystów odgrywa muzyka chóralna. Dla wielu z nich Campanella to początek muzycznej drogi, która trwa do dziś, a doświadczenia zdobyte w chórze mają wpływ na ich życie zawodowe i osobiste. "Gdyby nie chór, to nie miałbym aż tylu przemyśleń może, bo muzyka rzeczywiście cały czas mi towarzyszy" – mówi Łukasz Wróbel, były chórzysta, podkreślając, jak Campanella ukształtowała jego wrażliwość i pasję do muzyki.

Nowy odcinek "Polski na ucho" to opowieść o pasji, życiowych wyborach i sile wspólnoty, z mało popularną muzyką w tle. W pewien sposób ta niszowa muzyka ukształtowała ludzi związanych z projektem. Na pewno ważną rolę ma tu charyzmatyczna chórmistrzyni, ale nie tylko. Ta muzyka to ważny element ich życia – dowiadujemy się z tej inspirującej historii o tym, jak pasja może odmienić życie i zbudować trwałe więzi.

Czytaj też: Łodzianie chcą zdobyć Mount Everest. Mówią o przygotowaniach

Zapraszamy do wysłuchania reportażu o Chórze Campanella w kolejnym odcinku audio reportażu "Polska na Ucho", dostępnym na Mediateka.pl, Spotify i YouTube.

Polska na ucho
Zgodnym chórem