Od prehistorii do starożytności
Biżuterię nosili już mężczyźni w czasach prehistorycznych. Wówczas ozdabiali oni swoje ciała kośćmi, muszlami i kamieniami. Naszyjniki i bransolety pełniły funkcję amuletów ochronnych, a także symboli siły. Męska biżuteria była też obecna w starożytnym Egipcie. Na pewno przypominasz sobie podobizny faraonów, którzy mieli na sobie liczne złote oraz wysadzane drogocennymi kamieniami ozdoby. Miały one wówczas znaczenie magiczne i religijne. Z kolei w Grecji i Rzymie mężczyźni nosili pierścienie będące oznaką statusu. Senatorowie i cesarze nosili sygnety, a wojownicy talizmany zapewniające ochronę w bitwie.
Średniowieczne i renesansowe ozdoby męskie
Męskiej biżuterii nie mogło zabraknąć również w średniowieczu. Był to symbol statusu, władzy i przynależności do elity. Bogato zdobione pierścienie, medaliony i łańcuchy nosili królowie, rycerze i arystokraci. Natężenie tego zjawiska nastąpiło w renesansie, kiedy mężczyźni ozdabiali się kamieniami szlachetnymi, broszami i sygnetami, które świadczyły o ich bogactwie i pozycji społecznej.
Okres XVII–XIX wieku
Z nadejściem baroku i rokoko biżuteria męska osiągnęła szczyt przepychu. Królowie, arystokraci oraz wielcy wojownicy nosili liczne, efektownie zdobione brosze, kolczyki, pierścienie i łańcuchy. Biżuteria miała ważne znaczenie symboliczne – brosze i sygnety z herbami rodowymi wskazywały na przynależność do szlacheckiej rodziny. Co więcej, czasami ozdoby miała funkcje praktyczne, jak w przypadku zegarków noszonych na łańcuszkach. W tym okresie mężczyźni nosili także kolczyki (zwłaszcza Ci z wyższych sfer).
Modne były także ozdobne klamry do butów, spinki do mankietów i ramiączka. Powstały one z materiałów, takich jak złoto, srebro czy kamienie szlachetne. Wszelkie ozdoby z tego okresu miały podkreślać teatralność, dramatyzm i bogactwo epoki baroku.
W XIX wieku, zwłaszcza w epoce wiktoriańskiej, panowie sięgali po bardziej stonowane, subtelne ozdoby. Popularność zdobyły zegarki kieszonkowe, spinki do mankietów i sygnety z herbami rodowymi, które świadczyły o statusie społecznym i dziedzictwie rodzinnym. Biżuteria zyskała bardziej funkcjonalny wymiar. Warto dodać, że pierścienie z inskrypcjami symbolizowały osobiste wartości, takie jak miłość czy przyjaźń.
Wiek XX i współczesna biżuteria dla mężczyzn
W XX wieku biżuteria stawała się coraz dyskretniejsza. Na początku stulecia panowie chętnie nosili obrączki, spinki do krawata i mankietów. Jednak w latach 60. i 70. powróciła moda na wyrazistą biżuterię męską! Był to wpływ ruchu hipisowskiego i rockowego, gdzie mężczyźni zaczęli nosić naszyjniki, bransoletki i pierścienie.
Obecnie biżuteria męska ponownie zyskuje popularność (zajrzyj tutaj: https://lilou.pl/pl/sklep/bizuteria-meska.html) – sygnety, łańcuchy, bransoletki z kamieniami naturalnymi oraz pierścienie są chętnie wybierane zarówno w codziennych stylizacjach, jak i w modzie luksusowej.
Artykuł sponsorowany