Obowiązki właściciela psa w bloku i w parku. Jak dbać o pupila i komfort sąsiadów?

i

Autor: Unsplash

PUPIL

Obowiązki właściciela psa w bloku i w parku. Jak dbać o pupila i komfort sąsiadów?

2024-06-12 11:16

Obecność czworonogów w naszym domu to dziś norma. Są nie tylko wspaniałymi towarzyszami codziennych czynności, ale także prawdziwymi przyjaciółmi. Pamiętajmy jednak, że z posiadaniem psów wiążą się zarówno przyjemności, jak i obowiązki. Przestrzegając ich dbamy nie tylko o dobro naszych pupili, ale także o komfort otoczenia. Jak postępować z psem, by był jedynie źródłem radości, a nie problemów? Wyjaśniamy.

Fado stanął na czterech łapach! Tak spełnia się marzenie szczeniaka z Jawora

Kochasz zwierzęta i nie wyobrażasz sobie życia bez swojego czworonożnego towarzysza? Życie z pupilem faktycznie ma więcej uroku, ale sprowadzając go do mieszkania warto pamiętać, że nie wszyscy ludzie w twoim otoczeniu podzielają tę opinię. Psy są urocze i pocieszne, ale - jak każde zwierzę - mogą też hałasować, niszczyć przestrzeń wokół siebie i brudzić.

Zadaniem opiekuna jest praca z pupilem, by nauczył się zasad poprawnego zachowania i dyscypliny, a tym samym nie był uciążliwy dla sąsiadów, którzy niekoniecznie podzielają twoją miłość do zwierząt. Oto najważniejsze zasady, które powinniśmy wdrożyć w życie, jeżeli chcemy, żeby nasz pies był uroczym lokatorem, a nie utrapieniem.

Dbaj o czystość swojego pupila

Choć temat sprzątania po psach jest obecny w przestrzeni publicznej od dawna, to wiele osób wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że chodnik i trawnik wokół bloku to nie psia toaleta. Jeżeli twój pupil załatwi tam potrzebę, należy po nim posprzątać. Wiele administracji dba o to, by mieszkańcy mieli dostęp do specjalnych woreczków na psie odchody. Jeżeli u ciebie ich nie ma, noś torebkę foliową i sprzątaj po swoim psiaku podczas każdego spaceru. Sąsiedzi z pewnością będą ci za to wdzięczni.

Kontroluj zdrowie psa

Okresowe badania i szczepienia to obowiązek każdego psiego rodzica. I nie chodzi tu jedynie o zdrowie naszego pupila, choć naturalnie, jest ono dla nas najważniejsze. Chore psy mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia, dlatego za każdym razem, gdy zauważymy niepokojące objawy u naszego pupila, należy skonsultować się z weterynarzem i podjąć odpowiednie leczenie.

Hałasujący pies to duży problem

Niby to oczywiste, że psy szczekają, ale kiedy sporadyczne szczekanie zmienia się w przeciągłe, wielogodzinne ujadanie, sąsiedzi mają powód do zdenerwowania. Nie jest to też zachowanie naturalne. Owszem, szczekanie leży w psiej naturze, ale wycie i hałasowanie przez cały dzień albo co gorsza, całą noc jest sygnałem, że nasz pies wymaga intensywnej pracy behawiorysty. Lepiej nie lekceważyć problemu, bo zakłócanie spokoju lokatorów może skutkować interwencją policji, administracji, a czasem nawet towarzystwa opieki nad zwierzętami. Ponadto, za uciążliwego pupila grozi też grzywna. Lepiej nie dopuszczać do takich sytuacji i w porę zdiagnozować problem. Dzięki temu nasz pies stanie się miłym i zgodnym lokatorem - nie tylko dla nas, ale i dla naszych sąsiadów.