Mycie podłóg

i

Autor: pexels

Czysty dom

Nigdy nie myj podłogi gorącą wodą. Skutki mogą być opłakane

2024-11-04 13:52

Mycie podłogi to z pozoru prosta domowa czynność, a gorąca woda może wydawać się dobrym rozwiązaniem do czyszczenia zabrudzeń. Wysoka temperatura może jednak powodować wiele szkód. Warto dowiedzieć się, dlaczego stosowanie gorącej wody do mycia podłóg nie jest dobrym pomysłem i jak prawidłowo myć podłogi.

Powszechne jest przekonanie, że wysoka temperatura lepiej rozpuszcza tłuszcze, usuwa trudne plamy i zabija bakterie. W kuchni i łazience gorąca woda rzeczywiście może okazać się skuteczna, zwłaszcza przy czyszczeniu powierzchni, które są odporne na wysokie temperatury, takich jak ceramika czy stal nierdzewna. Jednak w przypadku podłóg, wybór gorącej wody może mieć opłakane skutki.

Millenialsi reagują na muzykę Influencerów | Eska Reakcje

Gorąca woda niszczy podłogi

Różne materiały reagują odmiennie na ciepło, a niektóre powierzchnie, takie jak drewno, laminat czy winyl, są szczególnie wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, dlatego te nie powinno się traktować ich gorącą wodą. Przyjrzyjmy się, jak poszczególne rodzaje podłóg mogą reagować na zbyt ciepłą wodę.

  • Drewniane podłogi podatne są na wilgoć i zmiany temperatury, a zbyt gorąca woda do mycia podłóg może sprawiać, że lakier, którym jest pokryta może się zmatowić, a także ulec łuszczeniu się.
  • Laminowane podłogi również nie najlepiej radzą sobie z wodą o wysokiej temperaturze. Wysoka temperatura może spowodować odkształcenie paneli i rozwarstwienie się warstwy wierzchniej, co prowadzi do widocznych uszkodzeń i wypaczenia podłogi. Laminat nie jest materiałem, który dobrze znosi nadmierną wilgoć, a dodatkowe działanie ciepła tylko pogarsza sytuację.
  • Winylowe podłogi również są wrażliwe na gorącą wodę. Wysoka temperatura może spowodować odkształcenie się winylu, zwłaszcza jeśli podłoga jest już starsza lub źle zainstalowana. Gorąca woda może również powodować utratę elastyczności tego materiału, co prowadzi do pękania i uszkodzeń.

Warto również pamiętać, że gorąca woda szybko odparowuje z podłogi, co może powodować nieestetyczne smugi.

Jakiej wody używać do mycia podłóg?

Zamiast sięgać po gorącą wodę, o wiele bezpieczniejszym wyborem jest użycie wody letniej lub nawet chłodnej, w połączeniu z odpowiednimi środkami czyszczącymi. Letnia woda nie naraża materiałów na nagłe zmiany temperatury, co zmniejsza ryzyko odkształceń, pęknięć czy blaknięcia powierzchni. Poza tym, chłodniejsza woda nie niszczy lakierów ani impregnacji, które chronią podłogi przed wilgocią i zabrudzeniami. Warto również pamiętać, że wiele nowoczesnych środków czyszczących jest opracowanych tak, aby działać efektywnie w niższych temperaturach.