Nie wyrzucaj książek! Oto, co możesz zrobić z niechcianymi lekturami

i

Autor: FreePik

PORADY

Nie wyrzucaj książek! Oto, co możesz zrobić z niechcianymi lekturami

2024-08-02 0:59

Nawet biblioteczka największego mola książkowego ma swoje limity. Jeżeli i twoje zbiory zaczynają zajmować zbyt wielką powierzchnię mieszkania, czas zrobić w nich generalne porządki i pozostawić tylko te tytuły, które są dla ciebie szczególnie ważne. Co zrobić z książkami, które postanowiłeś pożegnać? Nie wyrzucaj ich do śmieci! Zamiast tego znajdź im nowy dom.

Targi Książki i Mediów VIVELO 2024 na PGE Narodowym – relacja

Nie bez powodu mówi się, że książki to nasi najlepsi przyjaciele. To właśnie w ich towarzystwie odpoczywamy najlepiej, to do nich zwracamy się, gdy potrzebujemy wskazówek, porad lub niezbędnej nam wiedzy. Domy pełne książek mają niezwykły klimat i ducha, bo wypełnia je nieskończenie wiele historii. Jednak czasem okazuje się, że nasze mieszkanie nie jest w stanie pomieścić już więcej książkowych towarzyszy, a to oznacza, że - choć z ciężkim sercem - musimy się pozbyć części zgromadzonych lektur. Co z nimi zrobić? Najlepiej oddać je w dobre ręce, żeby mogły bawić i uczyć kolejnych czytelników. Zobacz, co zrobić z książkami, których już nie potrzebujesz.

Okoliczna biblioteka

Biblioteki i czytelnie regularnie powiększają swoje zasoby - czasem kupując nowości czytelnicze, a czasem otrzymując je w darze. Ty też możesz wesprzeć swoją osiedlową bibliotekę i sprawić, że jej oferta będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Przynieś wybrane książki do okolicznej placówki. Dzięki temu, zamiast do kosza, trafią na półki, gdzie zyskają nowe życie i spore grono czytelników.

Przedszkole

Masz na zbyciu niezniszczone książeczki dla maluchów? Z pewnością będą cennym darem dla przedszkola. Najbardziej pożądane są oczywiście bajki dla najmłodszych oraz książeczki edukacyjne. Przedszkolaki na pewno z radością zareagują na nowe historie, czytane przez ciocie.

Szpital

Książkami na pewno nie pogardzą także placówki służby zdrowia - zwłaszcza te, w których pacjenci spędzają wiele czasu. Szpitalne biblioteczki najczęściej nie istnieją albo są bardzo ubogie. Wzbogacając skromne zbiory o własne lektury, sprawisz radość nie jednemu kuracjuszowi. Wiadomo, że w towarzystwie dobrej lektury czas płynie szybciej, a samopoczucie znacząco się poprawia.

Książkodzielnie i biblioteczki plenerowe

Na przestrzeni ostatnich lat modne stały się miejsca, w których możesz zostawić przeczytane książki. Z pewnością trafią w ręce kolejnego czytelnika, a jeżeli ten przekaże je dalej, twoje lektury czeka fascynująca podróż. Aż miło pomyśleć, jak wspaniałe przygody przed nimi.