Najciekawsze reportaże. Te tytuły warto zabrać na wakacje

i

Autor: FreePik

KSIĄŻKI

Najciekawsze reportaże. Te tytuły warto zabrać na wakacje

Lato to idealny czas na nadrobienie książkowych zaległości. Na urlopie zazwyczaj nie ciągnie nas to ciężkich, ambitnych tytułów - znacznie chętniej sięgamy po lekkie i przyjemne lektury. Reportaże to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Czytają się szybko, wciągają bez reszty i pozostawiają po sobie wiele refleksji. Wybraliśmy dla was trzy fantastyczne tytuły. Pochłoniecie je błyskawicznie.

Targi Książki i Mediów VIVELO 2024 na PGE Narodowym – relacja

"Chłopki. Opowieści o naszych babkach", Joanna Kuciel-Frydryszak (wyd. Marginesy)

Choć od premiery tej książki minęło wiele miesięcy, to wciąż jest o niej głośno. Autorka równie wspaniałych "Służących do wszystkiego" tym razem bada historie kobiet, które urodziły się, żyły, ciężko pracowały i odeszły w otoczeniu polskich wsi. Wśród licznych, poruszających opowieści zdecydowanie przeważają bohaterki, które ciężkiej, fizycznej pracy poświęciły całe życie. Joanna Kuciel-Frydryszak porusza największe bolączki wiejskich społeczności. To przede wszystkim bieda, ale także mentalne zacofanie i brak edukacji oraz tradycyjny, rodzinny kierat, w jaki wpadały wiejskie kobiety po wyjściu za mąż. W rodzinach wielodzietnych problemy braku pieniędzy, jedzenia i podstawowych środków do życia stawał się jeszcze bardziej dotkliwe.

Ale wśród kobiet, o których przeczytamy w tej książce, nie brakowało też odważnych prekursorek zmian, które wyrwały się ze wsi i ruszyły w wielki świat. Gorzka, poruszająca, ale i budująca lektura, którą zdecydowanie warto przeczytać.

"Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak", Jacek Hugo-Bader (wyd. Znak)

Ta wyprawa poruszyła nie tylko środowisko himalaistów, ale cały świat. W marcu 2013 r. Czterech polskich uczestników zdecydowało się na zimowy atak szczytu Broad Peak. Himalaiści osiągnęli wielki sukces, dokonując pierwszego zimowego wejścia na tę górę, ale wyprawa zakończyła się tragedią. Dwóch członków tej grupy niestety nie przeżyło górskiej ekspedycji. Śmierć w czeluściach skał poniósł doświadczony himalaista, Maciej Berbeka, a także Tomasz Kowalski - najmłodszy z całej załogi, który wyruszył w góry po raz pierwszy.

Kilka miesięcy później rusza kolejna wyprawa, w której uczestniczy też autor tego reportażu. Na czele ekspedycji staje brat Berbeki, Jacek. Załodze przyświeca misja odnalezienia i sprowadzenia na dół ciał dwójki wspinaczy. Finalnie udało się się odszukać jedynie ciało Tomasza Kowalskiego - pochowano go około 100 m niżej. Ciała Macieja Berbeki nie odnaleziono. Autor ze szczegółami opisuje przygotowania do tej eskapady, a także kolejne jej etapy oraz trudności i emocje, jakie wiązały się z tym przedsięwzięciem. Reportaż napisany jest tak, że czytelnik ma wrażenie, jakby podążał w ślad za jego bohaterami. Gwarantujemy, że długo nie zapomnicie tej wyprawy.

"Pokój z widokiem. Lato 1939", Marcin Wilk (wyd. W.A.B.)

To książka o ostatnim beztroskim lecie przed wybuchem II wojny światowej. Autor szczegółowo opisuje najpopularniejsze kurorty, zagląda do wnętrz często odwiedzanych ośrodków wczasowych, a takaże sprawdza, jak wypoczywa się w mieście. Jednak pod pozorem lekkiej i radosnej narracji kryje się ciężar nieuchronnej tragedii. Szok i niedowierzanie wzbudza wiele kwestii przetoczonych przez Marcina Wilka. Najwięcej kontrowersji wzbudza fakt, że polski rząd jeszcze w sierpniu żył w przekonaniu, że Hitler nie zaatakuje Polski. W obecnej rzeczywistości, kiedy świat znów pogrąża się w niepokoju i konfliktach zbrojnych, te wspomnienia skłaniają do przemyśleń, czy aby na pewno możemy czuć się bezpiecznie.