Jak wyjść z zastoju czytelniczego? Dzięki tym sposobom znów poczujesz radość czytania

i

Autor: Unsplash

KSIĄŻKI

Jak wyjść z zastoju czytelniczego? Dzięki tym sposobom znów poczujesz radość czytania

Brak czasu, przemęczenie, nadmiar bodźców - te i wiele innych czynników może sprawić, że dopadnie nas tzw. zastój czytelniczy, czyli niechęć do zabrania się za jakąkolwiek lekturę. Ten stan może dopaść nawet najbardziej zagorzałych czytelników. Na szczęście, nie jest zjawiskiem trwałym, a dzięki prostym sposobom można szybko wrócić do dawnego trybu. Oto kilka sposobów na to, jak znów pokochać czytanie.

Targi Książki i Mediów VIVELO 2024 na PGE Narodowym – relacja

Zastój czytelniczy może przytrafić się każdemu - nawet najbardziej zagorzałym miłośnikom książek. Przyczyny tego stanu są różne. Czasem wpadamy w prawdziwy wir czytania i połykamy książkę za książką. Po takim maratonie mózg może mieć zwyczajnie dość i komunikuje nam to właśnie niechęcią do kolejnej lektury. Ale na zastój czytelniczy wpływa też nasz tryb życia. Zmęczenie, przepracowanie czy problemy, z jakimi się mierzymy, mogą sprawić, że czytanie zejdzie na dalszy plan.

Dla prawdziwych miłośników książek taka blokada może być źródłem frustracji - zwłaszcza, gdy na szafce nocnej leży stosik ciekawych tytułów na najbliższy czas, a żaden z nich nie wciąga i nie budzi zainteresowania. Brzmi znajomo? Jeżeli ty też borykasz się z zastojem czytelniczym, uspokajamy - to minie. Możesz też wykorzystać metody, dzięki którym stopniowo, małymi krokami wrócisz do trybu prawdziwego mola książkowego. Jak to zrobić? Oto nasze sposoby.

Naucz się odpuszczać

Jeżeli nie idzie ci lektura, odłóż ją i zajmij się czymś innym. Nie jesteśmy robotami i nie musimy spędzać każdej wolnej chwili na czytaniu. Może po prostu potrzebujesz przerwy i dobrze ci zrobi zaangażowanie się w czynności, na które dotychczas nie było przestrzeni. Idź na spacer, nadrób serialowe zaległości, wróć do dawnych hobby. Tęsknota za wciągającą lekturą przyjdzie sama.

Nie możesz czytać? Posłuchaj

Audiobooki to świetna alternatywa dla tradycyjnych książek i jednocześnie dobry sposób na to, żeby pokonać barierę przed czytaniem. Słuchanie lektury czytanej przez lektora to znacznie łatwiejsza do przyswojenia forma, która pozwala lepiej skoncentrować się na fabule. Słuchanie angażuje naszą wyobraźnię i wciąga nas w opowiadaną historię przy znacznie mniejszym wysiłku, niż gdybyśmy sięgnęli po książkę papierową. To świetny sposób na wyciszenie i odpoczynek, np. przed snem. Audiobooki polecano osobom, które borykały się z tzw. mgłą pocovidową - skutkiem ubocznym koronawirusa, który utrudniał koncentrację i zapamiętywanie.

Zacznij od krótkich form

Nie musisz od razu porywać się na grube tomy. Mało tego, w fazie zastoju lepiej w ogóle odsunąć książki na pewien czas, gdyż usilne próby zmuszania się do czytania mogą tylko pogłębić naszą niechęć. Zamiast tego sięgnij po krótsze teksty. Przeczytaj np. opowiadanie ulubionego autora, wiersz albo artykuł w gazecie.

Wróć do swojej ukochanej lektury

W trakcie zastoju nowe lektury o trudnej, zawiłej fabule są zazwyczaj przeszkodą nie do przejścia. Zamiast trudzić się z przebrnięciem przez pierwsze strony nowej książki, sięgnij po tytuł, który dobrze znasz i który do dziś uważasz za jedną z najważniejszych książek swojego życia. Powrót do ulubionej historii przywróci miłe wspomnienia, pozwoli oderwać się od codzienności i sprawi, że zapragniesz odkrywać nowe, równie fascynujące historie.